Taxation, subsidies and benefits impact on labor market with endogenous labor force participation
Vergilendirme, sübvansiyonlar ve yardımların endojen işgücüne katılım ile işgücü piyasası üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 647074
  2. Yazar: SUNA AKIŞ GÜLÜMSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Vergilendirme, sübvansiyonlar, yardımlar ve diğer transferler, işgücü piyasasını düzenlemek için bir politika aracı olarak kullanılmaktadır. Özellikle asgari ücretle çalışan işçileri kapsayacak şekilde yapılan bu politikalar, düşük ücretli çalışanların işgücüne katılım oranlarında ciddi anlamda değişikliklere sebep olmaktadır. Katılım oranındaki değişiklikler ise devletin vergi gelirlerini, sosyal yardımlar, işsizlik yardımları ve sübvansiyonlar için yaptığı harcamaları belirlemektedir. Asgari ücretle çalışan işçileri etkileyen bu politikalar yalnız harcamalar ve gelirler açısından değil aynı zamanda işsizlik, istihdam ve sosyal kalkınma için de önemli bir belirleyici olmaktadır. Hem teorik hem ampirik çalışmalar daha önce bu etkilerin bazılarını gözlemlemiştir. Bu çalışmada temel arama-eşleşme modeli çerçevesinde asgari ücretin tek ücret olduğu bir ekonomide devletin, gelir vergileri, bordro vergileri ve kar vergileri ile işe alım sübvansiyonları ve işsizlik yardımlarında yapılan değişikliklerin işgücü piyasasındaki etkileri gözlemlenmiştir. Söz konusu vergilerin işgücü piyasasında olumsuz etkisi olduğu gözlemlenmiş olup, işe alım sübvansiyonları ve işsizlik yardımlarının artmasının işgücüne katılımı artırıcı etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Taxation, subsidies, benefits and other transfers are used as a policy tool to regulate the labor market. These policies, which are made especially to cover workers with minimum wage, cause serious changes in the labor force participation rate of low-wage employees. Changes in the participation rate determine the state's expenditures for tax revenues, social aid, unemployment benefits and subsidies. These policies, which affect workers working with minimum wage, are important determinants not only in terms of expenditures and income, but also for unemployment, employment and social welfare. Both theoretical and empirical studies have previously observed some of these effects. In this study, the effects of changes in government income taxes, payroll taxes and profit taxes, hiring subsidies and unemployment benefits on the labor market are observed in an economy where the minimum wage is the only wage within the framework of the basic search and matching model. It has been observed that these taxes have a negative effect on the labor market, and the increase in hiring subsidies and unemployment benefits has been found to have an increasing effect on labor force participation.