Üniversite öğrencilerinde algılanan sosyal destek, ahlaki uzaklaşma ve riskli davranışlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived sacial support, moral disengagement and risk behaviors in university students
  1. Tez No: 647105
  2. Yazar: MÜFİDE MERVE YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinde algılanan sosyal destek, ahlaki uzaklaşma ve riskli davranışlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca üniversite öğrencilerinin riskli davranışlarının çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ele alınmıştır. Araştırmanın verileri Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ)'nin beş farklı fakültesinde öğrenim görmekte olan 646 öğrenciden elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında Riskli Davranışlar Ölçeği Üniversite Formu (RDÖ-ÜF), , Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Ahlaki Uzaklaşma Ölçeği (AUÖ) ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde korelasyon analizi, regresyon analizi, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre ahlaki uzaklaşmanın riskli davranışların tüm alt boyutlarını yordadığı tespit edilmiştir. Algılanan sosyal destek alt boyutlarının ise, riskli davranışların bazı alt boyutlarında yordayıcı etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca cinsiyetin (erkek öğrencilerin), yaşın büyük olmasının, özel evde kalmanın ve düşük akademik başarı göstermenin üniversite öğrencilerinin riskli davranışlarda bulunma olasılığını arttırdığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ilgili literatür ışığında tartışılmış ve gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between perceived social support, moral disengagement and risk behaviors in university students was examined. In addition, it was discussed whether the risk behaviors of university students differentiated according to various demographic variables or not. The data of the study were obtained from 646 students studying at five different faculties of Erzincan Binali Yıldırım University (EBYU). The University Form of Risk Behaviors Scale (RDÖ-ÜF), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (ÇDASDÖ), Moral Disengagement Scale (AUÖ) and personal information form were used to collect data. Correlation analysis, Regression analysis, independent groups t-test and one-way ANOVA were used to analyze the data obtained from the study. According to the results of the analyzes, it was determined that moral disengagement predicted all sub-dimensions of risk behaviors. Perceived social support sub-dimensions were found to have a predictive effect on some sub-dimensions of risk behaviors. In addition, it has been determined that gender (male students), being older, staying at a private home and showing low academic success increase the probability of university students to engage in risk behaviors. The results obtained were discussed in the light of the relevant literature and necessary recommendations were made.