'The functional difficulties questionnaire-shortened version' anketinin Türkçeye uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin belirlenmesi: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
  1. Tez No: 647430
  2. Yazar: AYŞE ADIGÜZEL BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ UMUT TUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı“The Functional Difficulties Questionnaire-shortened version”(FDQ-s) anketini Türkçeye çevirmek ve Türkçe versiyonunun güvenilirlik ve geçerliliğini incelemektir. Yöntem: Araştırmaya 18 yaş üzeri elektif açık kardiyotorasik cerrahi geçiren 70 gönüllü hasta dahil edildi. Anketin anlaşılırlığı pilot çalışma ile test edildi (n=20). Veriler hastaneye yatış günü, taburculuk günü ve 15.gün kontrolde toplandı. Hastaların ağrı durumları“Görsel Analog Skala”, fonksiyonel durumları Fonksiyonel Zorluklar Ölçeği (FZÖ) ile değerlendirildi. Taburculuk ve 15.gün kontrolde“Perme Yoğun Bakım Ünitesi Mobilite Skoru”(PYBÜMS),“Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi”ve KF-36 Yaşam Kalitesi anketi uygulandı. Test-tekrar test güvenilirliği için 15.gün kontrolde FZÖ tekrarlandı (n=35). Ölçeğin iç tutarlılığı, test-tekrar test güvenilirliği ve yapı geçerliliği incelendi. FZÖ ile diğer ölçeklerden alınan puanların ilişkileri değerlendirildi. Ölçekler arası uyum için Bland-Altman grafiği değerlendirildi. Ayrıca minimal belirlenebilir değişiklik indeksi hesaplandı. Sonuçlar: Katılımcıların yaş ortalamaları 60.07±8.86 yıl olup %84'ü (n=59) erkektir. Ölçeğin genel iç tutarlılık katsayısı α=0.746 hesaplanmış ve iç tutarlılığın kabul edilir düzeyde olduğu belirlenmiştir. Test-tekrar test güvenilirliği soru bazında 0.74-1.00 arasında toplam puan olarak ise 0.97 ICC değeri alarak ölçek yüksek düzeyde güvenilirlik göstermiştir. Bland Altman analizine göre ölçeğin 15.gün değerlendirme sonuçları uyum sınırları içerisindedir. Minimal belirlenebilir değişiklik indeksi 100 (cm) üzerinden 4.9 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to translate“The Functional Difficulties Questionnaire shortened version”(FDQ-s) into Turkish and investigate the reliability and validity of the Turkish version. Method: Seventy volunteer patients over 18 years of age who had undergone elective open cardiothoracic surgery were included in the study. FDQ-s / Tr was tested for clarity with a pilot study (n = 20). The data were collected on the day of hospitalization, on the day of discharge, and on the 15th day after discharge. Pain states of the patients were evaluated with“Visual Analogue Scale”and their functional status with FDQs/Tr. At the discharge and 15th day of control, the Perme Intensive Care Unit Mobility Score (PMUMS),“Barthel Daily Life Activities Index”and SF-36 Quality of Life questionnaire were applied. FDQ-s/Tr scale was repeated at 15th day control for test-retest reliability (n = 35). Internal consistency, test-retest reliability, and construct validity were examined. The relationship between FDQ-s/Tr total score and scores from other scales was evaluated. The Bland-Altman graph was created. The minimal determinable change index of the scale was calculated. Results: The average age of the participants is 60.07 ± 8.86 years and 84% (n = 59) of them are men. The overall internal consistency coefficient of the scale was calculated as α =0.746 and it was determined that the internal consistency was at an acceptable level. Test-retest reliability showed a high level of reliability by taking an ICC of 0.97 as a total score between 0.74 and 1.00 on a question basis. Bland Altman results of the scale are within the compliance limits. The minimal detectable change index was found to be 4.9 over 100 (cm).