Yönetim alanyazınında nörobilim yaklaşımı: Örgütsel bilişsel nörobilim makalelerinin nitel içerik analizi
Neuroscience approach in management literature: Qualitative content analysis of organizational cognitive neuroscience articles
  1. Tez No: 647565
  2. Yazar: BEGÜM DOLAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR TAŞTAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Örgütsel bilişsel nörobilim, örgütlerin uygulamalı ortamında insan davranışları hakkındaki anlayışı açıklığa kavuşturmak ve davranışların sebeplerini anlamak için nörobilimsel yöntemlerin uygulandığı bir alandır (Butler ve Senior, 2007a: 8). Yıllar içerisinde örgütsel süreçlerin analizinde, gelişen nörobilimsel araştırma stratejilerinden faydalanma eğilimi artmaktadır. Örgütsel bilişsel nörobilim literatürüne dair çalışmaların sınırlı sayıda olduğu Türkiye'de, literatür taraması yapan ve bu yeni alanı keşfe çıkan çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışması, örgütsel bilişsel nörobilimin nasıl tanımlandığı, çalışma konularının, araştırma metotlarının ve yönetim alanyazınına katkılarının neler olduğu sorularına yanıt arayarak teorik çerçevede, yönetim alanyazınında yeni bir alan olan örgütsel bilişsel nörobilimi betimleme amacı gütmekte ve pratik çerçevede örgütsel bilişsel nörobilimi çalışmalarına dâhil etmek isteyen yönetim araştırmacılarına genel bir tablo sunarak rehber olmayı ummaktadır. Bu çalışmada, yayım dili İngilizce olan 51 adet örgütsel bilişsel nörobilim makalesinin içerik analizi, nitel içerik analiz yönteminden yararlanılarak yapılmıştır. Derinlemesine incelenen makaleler, araştırma sorularını temsil edecek şekilde“Kuram ve Yöntem”,“Örgütsel Davranış”ve“Liderlik”olmak üzere üç tema etrafında toplanmıştır. Sınırları hususunda henüz fikir birliği sağlanamamış olan örgütsel bilişsel nörobilim alanında, alanı tanımlama çabalarının önemli bir yer tuttuğu ve çeşitli araştırma konularının ele alındığı görülmektedir. Teorik çerçevede bu çalışma, örgütteki insan davranışının altında yatan sebeplere odaklanan örgütsel bilişsel nörobilim alanını keşfe çıkarak, yönetim literatürüne bir sentez sağlamaktadır. Pratik çerçevede, nörobilimsel bilginin iş ortamına nasıl uygulanacağına dair yönetim araştırmacılarına yeni sorunsallarla ilgili işaretler vermektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational cognitive neuroscience is defined as appling neuroscientific methods to analyze and understand human behaviour within the applied setting of organizations (Butler and Senior, 2007a: 8). Over the years, the tendency to benefit from developing neuroscientific research strategies is increasing in the analysis of organizational processes. In Turkey, there is very few published study on organizational cognitive neuroscience literature and there are no study considering literature survey and discovering a new field. This thesis study hopes to be an academic guide to the management researchers who desire to include the organizational cognitive neuroscience into their studies. Additonally, it aims to describe the organizational cognitive neuroscience which is a brand new branch in management and to answer the questions of how organizational cognitive neuroscience is defined, what the topics, contributions and methods are. In this study, the contents of 51 English-published articles about organizational cognitive neuroscience are analysed by using the qualitative content analysis. Thoroughly examined articles are gathered around three themes representing the research questions:“Theory and Method”,“Organizational Behaviour”,“Leadership.”The effort for a field definition and different research topics take a large part in the field of organizational cognitive neuroscience in which there is a big divergence about the boundaries. In the theoretical framework, this study provides a synthesis of management literature by exploring the field of organizational cognitive neuroscience that focuses on the underlying causes of human behaviour in the organization. In the practical framework, it points out to management researchers new issues about how to apply neuroscientific knowledge into the work environment.