Zihinsel antrenmanın futbol antrenörlerinin zihinsel dayanıklılık ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of mental training on football coaches' mental toughness and problem solving skills
  1. Tez No: 647963
  2. Yazar: HAMZA KAYA BEŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ONUR ÇELİK, DOÇ. DR. RIDVAN EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı zihinsel antrenmanın futbol antrenörlerinin zihinsel dayanıklılık ve problem çözme becerilerine olan etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada, araştırma deseni olarak karma desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde yarı deneysel model tercih edilerek 30 futbol antrenörüne 8 haftalık zihinsel antrenman protokolü uygulanmıştır. Araştırmanın "ön ve son test uygulamalarında veriler ölçek yolu ile toplanırken, psikometrik veriler ise psikometrik ölçümler yolu ile giyilebilir teknolojiden yararlanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ise deney grubundan 11 futbol antrenörü ile derinlemesine bireysel görüşmeler yapılarak 8 haftalık zihinsel antrenman süreci ve sonuçları ile katılımcıların geribildirimleri tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda 8 haftalık zihinsel antrenman sürecinden sonra ön-son test sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmaya katılan futbol antrenörlerinin zihinsel dayanıklılık ve problem çözme becerilerinde artışlar olduğu belirlenmiştir. Psikometrik verilerde de (odaklanma/rahatlama/kalp ve zihin uyumu) ciddi artışlar söz konusudur. Aynı şekilde araştırmanın nitel bulguları da nicel bulgularla paralellik göstermekte olup, katılımcılar zihinsel antrenmanın kendilerine mesleki ve sosyal anlamda olumlu gelişmeler sağladığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of mental training on football coaches' mental toughness and problem-solving skills. In this research, mixed method was preferred as a research design. In the quantitative part of the study quasi-experimental method was used and 8-weeks of mental training protocol was applied to 30 football coaches. During the pre-test and posttest data were collected by scales and wearable technology was also used to collect psychometric data. In the qualitative part of the research, from the experimental group, 11 football coaches' thoughts about the effects of the 8-weeks mental training period were received. At the end of 8-weeks mental training period, there were statistically significant differences between the pretest and posttest. There were developments on football coaches' mental toughness and problem-solving skills. In the psychometric data, focus, relaxation, coherence were increased. Moreover, the quantitative and qualitative results are supporting each other. The participants also stated that they felt the improvement on their vocational and social life after 8 weeks of mental training.