Siyasetten politikaya süreklilikler ve kırılmalar: İslam ideal devlet tasavvuru bağlamında bir tahlil
Continuities and refractions from 'siyaset' to politics: An analysis on the ideal state in Islamic thought
  1. Tez No: 647994
  2. Yazar: MEHMET ORPAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARCO BOSCHELE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Arapça kökenli bir kelime olarak“siyaset”in söz konusu dilde 'seyis' kökünden geldiğini kabul ettiğimizde, siyasetin gerçekleşmesi anlamındaki yönetim uygulaması bizi iki ön kabule götürür: Bunlardan ilki, insanlar arasında bir sınıflandırmanın/derecelendirmenin varlığıdır; ikincisi ise, bir tımar, bir terbiye uygulamasının gerekliliği. Siyasetin bu iki özelliği, onun ahlak eğitimi ile ilişkisini oluşturur. Böylece üstün olan yönetenler yalnızca yönetmekle kalmayıp, kendilerine itaat etmeleri beklenen yönetilenleri yazılı olmayan ahlak kuralları hakkında eğitirler de. Bu noktada iki soru(n) karşımıza çıkmaktadır: (1). Yönetenler ve yönetilenler için iki ayrı ahlak biçimi mi vardır? (2). Ahlakın öğretilebilirliğinin herkes için geçerli, belirli bir biçimi var mıdır? Çalışma boyunca, en temelde bu sorular bağlamında, Platon'un“ideal devlet”kavramı vasıtasıyla Orta Çağ İslam düşünü içerisinde gelişen politika felsefesinin detayları irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since“siyaset”is derived from“seyis”which means 'groom' in Arabic language, the concept of governing as the realization of“siyaset”leads us to find two presuppositions: Firstly, the existence of graduation/classification of people and secondly, the practice of 'grooming'. These two characteristics of“siyaset”ensures the major role of it on moral education. Thus, the ruler or the rulers who are superiors do not only governs, but also educates the ruled people who are inferiors, about unwritten moral rules which people will be supposed to obey. Here, some problems occurs: (1.) Possibility of two different kind of morality for rulers and ruled people. (2.) And teachability of morality in a definite standard to everyone. Hereby, throughout this study, the political philosophy of Middle Age Islamic thought will be examined, which has been constituted through the instrumentality of the concept of“ideal state”of Plato.