COVID-19 enfeksiyonunun renal fonksiyonlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of COVID-19 infection on renal functions
- Tez No: 648057
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİZBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
COVİD-19 ( Coronavirus disease 2019) ilişkili ABH (akut böbrek hasarı) kötü prognoz göstergesidir ve mortaliteyi arttırmaktadır.COVİD-19 ilişkili renal disfonksiyonun erken öngörülmesi COVİD-19 prognozunu etkileyerek ABH gelişme oranını azaltabilir. COVİD-19 vakaları hastane başvurusunda ve hospitalizasyondan ortalama 4 hafta sonra idrar dipstick testi, albumin/kreatinin oranı, protein/ kreatinin oranı, serum sistatin C ve kreatinin değerleri ile renal disfonksiyon açısından değerlendirildi.Bu parametrelerin ABH'yı öngörmedeki yararlılığını değerlendirmek amacıyla ROC (Receiver-operating characteristic) eğrisi oluşturuldu ve eğri altında kalan alan hesaplandı. Çalışmaya 348 hasta dahil edildi. Ortalama ABH insidansı %4.9 olarak saptandı. ABH'nın hafif, orta ve şiddetli COVİD-19 vakalarındaki insidansı sırasıyla; %1.3, %9, %76.9 olarak bulundu. İdrar dipstick testi ile proteinüri %7.8 hastada tespit edildi. Spot idrar analizlerinde hastaların %20.1'inde proteinüri varlığı görüldü ve bu hastaların % 68.6'sında hafif-orta düzeyde (150-500 mg/g) proteinüri saptandı. Persistan proteinüri sıklığı %5.2 idi. Serum sistatin C, D-dimer, albumin/kreatininin COVİD-19 ilişkili ABH'yı tahmin etmek için hesaplanan EAA değerleri sırasıyla; 0.96 (0.90-1.0), 0.94 (0.89-0.98) ve 0.95 (0.91-0.98) olarak bulundu. Sonuç olarak; serum kreatinin seviyesi normal olan hastalarda albuminürinin saptanması COVİD-19 ilişkili ABH için erken gösterge olabilir ve bu hastalar yakın takip edilmelidir. Benzer şekilde serum sistatin C seviyeleri ve D-dimer de COVİD-19 ilişkili ABH'da erken bir gösterge olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease 2019 (COVID-19) related to acute kidney injury (AKI) is associated with poor prognosis and an increased risk of mortality. Early predicting COVID-19 related renal dysfunction may affect the prognosis of COVID-19 as well as reducing the risk of AKI. COVID-19 confirmed patients were evaluated for renal dysfunctions with urine dipstick, protein/creatinine ratio, albümin/creatinine ratio in spot urine, serum cystatin C, serum creatinine level in hospital admission and at about 4 weeks after hospitalization. To assess the utility of these parameters to predict AKI a receiver-operating characteristic curve was generated and the area under the curve) was calculated. 348 patients were included. The average incidence of AKI was 4.9 %. The incidence of AKI in mild, moderate and severe COVID-19 cases was 1.3%, 9.0% and 76.9% respectively. Proteinuria was detected in 7.8 % of patients with a urine dipstick test. In spot urine analysis, proteinuria was found in 20.1% of patients and 68.6% of them were moderate (150 to 500 mg/g) proteinuria. The frequency of persistent proteinuria was 5.2 %. The AUC value of serum cystatin C, D-dimer and albumin/creatinine ratio to predict COVID-19 related AKI were 0.96 (0.90 to 1.0), 0.94 (0.89 to 0.98) and 0.95 (0.91 to 0.98). As a result; in patients with serum creatinine levels within normal limits, the detection of albuminuria should be a indicator for COVID-19 related AKI and these patients should be followed closely. Similarly, serum cystatin C levels and D-dimer are also an early predictor of COVID-19 related AKI.