Karadeniz bölgesinin turizm hizmet verimliliğinin Malmquist yöntemi ile incelenmesi
Examination of tourism service efficiency of the Black Sea region with Malmquist method
- Tez No: 648163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gelişmekte olan tüm ülkelerin en önemli gelir kaynaklarından biri turizm sektörüdür. Ülkemiz ise turizm hizmeti bakımından birçok kaynağa sahiptir. Karadeniz bölgesinin turizime açılması ile birlikte turizm hizmet verimliliği bölge için önemli bir hâl almıştır. Ancak bölgesel anlamda Turizm hizmet sektörünün verimliliğini ölçen bir çalışma ortaya konmamıştır. Bu yüzden bu çalışmanın amacı Karadeniz Bölgesinde yer alan illerin Turizm Hizmet Verimliliğinin zaman içerisinde nasıl değiştiğine izin veren Malmquist Toplam Faktör Verimlilik indeksi ile bu konuyu araştırmaktır. Bu çalışmaya göre illerin ortalama Malmquist toplam faktör verimliliğinin % 9,6 oranında artığı ve bu artışta tamamen teknik etkinlik değişim değerlerindeki ilerleme kaynaklı olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları Karadeniz bölgesinin turizm hizmet politikalarına ve potansiyeline yön verme bakımından yönetecilere önemli bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is one of the most important sources of income in all developing countries. Our country has many resources in terms of tourism service. Tourism service efficiency has become important for the region with the opening of the Black Sea region to tourism. However, a study measuring the efficiency of the tourist services sector has not been presented in the regional sense. Therefore, the aim of this study is to investigate this issue with the Malmquist Total Factor Efficiency index, which allows how the Tourism Service Efficiency of the provinces in the Black Sea Region changes over time. According to this study, the average Malmquist Total Factor Efficiency of the provinces has increased by 9.6 %, and this increase is entirely due to progress in technical efficiency change values. The results of this work will provide important information to the managers in terms of giving direction to the tourism service policies and potential of the Black Sea region.