Tendon yangılarının sağaltımında steroid ve trombositten zengin plazma uygulamalarının karşılaştırmalı araştırılması
Comparative study of steroid and platelet rich plazma treatments intendinitis
- Tez No: 648376
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YAVRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada; tavşanlarda kollajenaz (Collagenase Type I) ile oluşturulmuş aşil tendinopatilerde intratendinöz olarak uygulanan trombositten zengin plazma (TZP) ve metilprednizolon asetat enjeksiyonlarının tedavi edici etkilerinin histopatolojik parametreler yardımıyla karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini ortalama 6 aylık 24 adet sağlıklı tavşan oluşturdu. Tavşanların sağ ve sol aşil tendonlarının proksimal ve distal bölgelerine tip I kollajenazın intratendinöz enjeksiyonu ile aşil tendinopati oluşturuldu. Enjeksiyondan 1 hafta sonra tüm tavşanların sağ aşil tendonlarının distaline TZP (Genesis Otolog Hücre Sistemi), sol aşil tendonlarının distaline MPA enjekte edildi. Tüm aşil tendonların proksimal kısımlarına ise %0,9'luk serum fizyolojik solüsyonu enjekte edildi. Enjeksiyonları takiben anestezi komplikasyonlarına bağlı olarak 5 tavşan öldü. On sekiz tavşan rastgele üç gruba ayrıldı ve terapötik enjeksiyondan 3, 6 ve 8 hafta sonra ötenazi edildi. Tendonların histolojik dejenerasyon derecesi Modifiye Movin skorlamasına göre yapıldı. Modifiye Movin skorlamasına göre, kollajen iplik yapısı, kollajen iplik düzeni, tenosit çekirdek şekli, kollajen boyanabilirliği, vaskülarite, hücresel yoğunluk ve yağ hücrelerinin yoğunluğu 0-3 puan aralığında değerlendirildi. Normal tendon yapısına uygun kriterleri sağlayan preparatlara 0 puan verilirken, hasarın en yüksek olduğu parametreler 3 puanla değerlendirildi. Üçüncü hafta sonunda yapılan histopatolojik değerlendirmelerde her üç grubun tüm parametrelerin Modifiye Movin skoruna ait puanlarda artış görüldü. Tedavi grupları ile % 0,9'luk serum fizyolojik enjekte edilen grup arasında incelenen tüm dönemlerde istatistiksel açıdan önemli farklılıklar tespit (p0,05). Altıncı hafta sonunda tedavi grupları arasında tüm parametrelerde istatistiksel olarak önemli olmayan orta düzeyde iyileşme gözlenirken, sekizinci hafta sonunda MPA uygulaması yapılan tavşanlarla kıyasla TZP enjeksiyonu uygulanan hayvanların aşil tendonlarında kollajen ipliklerin paralel düzenlenmeleri ve demetleşmenin daha iyi olduğu gözlendi. Ayrıca tedavi grupları 8.
Özet (Çeviri)
In this study; histopathological parameters were used to evaluate the therapeutic effects of the intrathendinously administered autologous platelet rich plasma (PRP) and methylprednisolone acetate injections in Achilles tendinopathies induced by collagenase Type I in rabbits. The material of the study consisted of 24 healthy, approximately 6 month rabbits. Achilles tendinopathy was induced by intrathendinous injection of type I collagenase into the proximal and distal regions of the right and left achilles tendons of rabbits. One week after perform collagenase injection, PRP (Genesis Autologous Cell System) was injected to the distal portion of the right Achilles tendons of all rabbits, and MPA was injected to the distal portion of the left Achilles tendons. Saline solution was injected into the proximal portion of the all achilles tendons. Following the injections, 5 rabbits died due to anesthetic complications. Eighteen rabbits were randomly divided into the three groups and euthanized 3, 6 and 8 weeks after therapeutic injection. The degree of histopathological degeneration of the tendons was made according to the Modified Movin scoring. According to the Modified Movin scoring, collagen thread structure, collagen thread pattern, tenocyte nuclei shape, collagen stainability, vascularity, cellular density and density of fat cells were evaluated in the range of 0-3 points. The criteria for normal tendon structure was given 0 point, while the highest damage was evaluated by 3 points. The histopathological evaluations at the end of the third week showed an increase in the scores of the all parameters of all three groups. Statistically significant differences were detected between the treatment groups and the 0.9% saline injected group (p0.05). At the end of the sixth weeks, moderate improvement, which was not statistically significant in all parameters, was observed among the treatment groups. Collagen fiber arrangement and collagen bundles were packed tightly and arranged parallel to each other in the PRP enjection group when compared to MPA enjection group.