6-12 yaş grubu korunma ihtiyacı olan çocuklarda (KİOÇ) piyano eğitiminin sosyal gelişimlerine etkileri
Investigation of the effectiveness of piano education onsocial development in children need of protection aged 6-12 years
  1. Tez No: 648615
  2. Yazar: GAMZE ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENİZ EKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada 6-12 yaş arasındaki koruma altındaki çocuklarda, piyano eğitiminin sosyal düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 6-12 yaş arasında koruma altında olan toplam 12 çocuk ile birlikte çalışılmıştır. Araştırmada sosyal beceri düzeyini ölçmek için „Matson Sosyal Beceri ölçeği‟ ve „Atılganlık Ölçeği‟ ve sosyal beceri ile ilişki değişkenler olarak duygusal ve davranışsal sorunları incelemek için „Güçler ve Güçlükler Anketi‟ uygulanmıştır. Çalışmaya alınan 12 katılımcının 6‟sı deney 6‟sı kontrol grubuna atanmıştır. Hem deney hem de kontrol grubuna ön test puanlarının belirlenmesi amacı ile deneysel süreçten önce ölçekler uygulanmıştır. Deney grubuna atanan katılımcılara 12 hafta boyunca haftada 1 defa olmak üzere piyano eğitimi verilmiştir. Eğitimler koruma altındaki çocukların yaşadıkları çocuk evinin müzik sınıfında verilmiştir. Eğitim planı araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Kontrol grubuna bu süre boyunca herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Deney sürecinin bitmesi ile hem deney hem de kontrol grubuna son test puanlarını almak amacı ile ölçekler tekrar uygulanmıştır. Ön test ve son test değerleri arasındaki farkı incelemek için IBM SPSS 21 programı kullanılmıştır. Kontrol ve deney gruplarına ilişkin ön test ve son test puanları arasındaki farklar Mann Whitney-U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi ile incelenmiştir. Buna ek olarak deney grubunun ön test ve son test değerleri arasındaki farkı incelemek için ortalama ve standart sapma değerleri incelenmiştir. Araştırma sonuçları deney grubunun „sosyal beceri‟ puanlarında, „atılganlık‟ puanlarında istatistiksel anlamlı bir artış olduğunu; „dikkat eksikliği ve hiperaktivite‟, „akran sorunları‟, „duygusal sorunlar‟ ve güçler ve güçlükler anketi toplam puan‟ın da istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of piano education on social skill levels, assertiveness levels, as well as emotional and behavioral problems of children aged between 6-12 years who are under protection in children's houses. A total of 12 children (who were/are) under protection participated in to the study. The participants were grouped as experimental group (N=6) And Control Group(N=6). „Matson Social Skill Scale‟, „Assertiveness Scale‟ And „Strengths and Diffilculties Questionnaire‟ were administered to all participants. Both the experimental and the control groups were asked to complete the same scales before starting the 12-week education programme and again at the end of the 12-week(said) programme. The subjects in the experimental group practised piano with the researcher during the 12 weeks. The musical programme was constituted by the researcher. The control group didn‟t receive any tutoring. The same questionnaires were administered end of programme for post- test results. The Statistical Package of the Social Sciences Program (IBM SPSS 21) was used for statistical processings. Means, standard deviations, Mann Whitney-U test and Wilcoxon paired samples test were used to analyze the results. The experimental group showed a significant increase in social skill assertiveness skill level and a significant decrease in attention deficit and hyperactivity, peer problems and emotional problems and total emotional and behavioral problems at the end of 12 weeks. There were no significant changes observed in the control group.