Ses eğitiminde vokal eğiticisinin sesin geliştirilmesine yönelik çalışmalarının incelenmesi
The Different stages and various attempts of the tutor in the process of voice training of studying in vestigat
- Tez No: 64864
- Danışmanlar: PROF. ÇAVDAR HACİEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırma da vokal eğiticisinin sesin geliştirilmesine yönelik yaptığı çalışma aşamaları incelenmiştir. öncelikle sesin ne olduğundan başlanmış, sesin fiziksel özellikleri, insan sesi, türleri ve tipleri anlatılmıştır. Ses eğitiminin tarihsel gelişimi incelenmiş olup geçmişten günümüze ses eğitimi ile ilgili kaynaklar araştırılmıştır. Araştırma bulguları bölümünde, ses eğitiminin süreç içerisinde hangi noktaya geldiği belirtilmiş ve Prof. Çavdar HACIEV ile Öğretim Görevlisi Klavdia ATANASSOVA'nın dersleri izlenerek aktarılmıştır. Yazar, yaptığı araştırmayla,“ Ses Eğitimi ”alanında yazılı bir kaynak oluşturmanın belki de ilk adımını atarak bu alanda yararlı olduğuna inanmaktadır. 52
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the different stages and various attempts of the tutor in the process of voice training are investigated. Primarily, definition of voice is emphasized and then the physical aspects of the voice, its types and registers are explained. Furthermore, the history of voice training is reviewed, and the sources on voice training from the early timesup to present are investigated. In the section of findings, the observation on the classwork and voice-training sessions of Prof. Çavdar HACIEV and instructor Klavdia ATANASSOVA are transmitted. The author, with his attempt to create a written source in this field in Turkish language for the first time, believes this research has been successful and fruitful as well as his personal gain in this subject. 53