Sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin marka değeri ve satın alma eğilimi üzerine bir araştırma
A research on the brand equity of social media market ingactivities and intention to purchase
- Tez No: 648763
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK YOLDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sosyal medyayı tüketicilerle aktif olarak ilgilenen daha uygun maliyetli ve daha verimli bir alternatif pazarlama uygulaması olarak giderek daha fazla kullanmaktadır. Özellikle tüketici katılımı, geleneksel medya ve sosyal medya arasındaki en temel farklılıklardan birisidir. Bu doğrultuda pazarlama yöneticileri sosyal medya pazarlamasında maliyet ve verimlerden ötürü faaliyetlerini gün geçtikçe artırmaktadır. Şirketler arasındaki rekabetin arttığı bu dönemde şirketler açısından markanın önemli rolleri mevcuttur. Bunlardan biri firmalarına yeni müşteriler çekmek için bir etken olarak görmektedirler. Ayrıca, marka kavramını bir hatırlatma aracı olarak kullanırken, tüketicilerle duygusal bir bağ kurmak içinde kullanmaktadırlar. Marka kavramın bu rolleri tüketicilerin nezninde bir değer olarak algılanmaktadır. Bu araştırmada soysal medya pazarlama faaliyetlerinin marka değerine ve marka değerini de satın alma eğilimine etkileri araştırılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler ışığında, araştırmanın kavramsal modeli üzerinden sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin marka değerini hangi boyutlarda etkilediğini ve marka değeri boyutlarının satın alma eğilimi üzerinde oluşturduğu etkiler katılımcıların demografik özellikleri de göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Faktör ve güvenilirlik analizi sonrası oluşan yeni boyutlar ışığından araştırmanın yeni kavramsal metodu ve hipotezleri belirlenmiştir. Belirlenen bu hipotezler, t-test, tek yönlü anova, regresyon ve korelasyon analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin marka değeri ve marka değerinin de satın alma eğilimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Özellikle genel olarak marka değeri tüketicilerin satın alma eğilimini olumlu yönde etkilerken özellikle marka imajının olumlu yönde etkileri dikkat çekmiştir. Sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin marka değeri boyutlarında etkileri sınırlı olmuş olsa da, bilgisel reklamların marka imajını artırdığı yorumları yapılabilir. Bu yüzden günümüz çağda reklamların nasıl etkili olduğu anlamını çıkartabiliriz.
Özet (Çeviri)
It is increasingly using social media as a more cost-effective and efficient alternative marketing application that actively engages with consumers. In particular, consumer participation is one of the main differences between traditional media and social media. Accordingly, marketing managers increase their activities day by day due to cost and efficiency in social media marketing. The brand has important roles for companies in this period when competition among companies has increased. One of them sees it as a factor to attract new customers to their companies. In addition, while using the concept of brand as a reminder, they use it to establish an emotional bond with consumers. These roles of the concept of brand are perceived as a value for the consumers. In this study, the effects of social media marketing activities on brand value and tendency to purchase brand equity were investigated. In the light of the data obtained through the survey method, the effects of social media marketing activities on the brand equity and the effects of the brand equity dimensions on the purchasing tendency were analyzed by considering the demographic characteristics of the participants through the conceptual model of the research. The new conceptual method and hypotheses of the research have been determined from the light of new dimensions after the factor and reliability analysis. These determined hypotheses were analyzed by t-test, one-way anova, regression and correlation analysis methods. In this study, the effects of social media marketing activities on brand equity and brand buying tendency were analyzed. While brand value in general has a positive effect on consumers' tendency to purchase, especially the positive effects of brand image have attracted attention. Although the effects of social media marketing activities on brand equity dimensions are limited, it can be commented that informational ads increase the brand image. So we can deduce how advertising is effective in today's age.