An exploration of factors contributing to students' unwillingness to communicate
Öğrencilerin iletişim kurma isteksizliğine sebep olan etmenlerin araştırılması
- Tez No: 648827
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin temel amacı üniversite öğrencilerinin İngilizce iletişim kurma isteksizliğine sebep olan etmenlerin araştırılmasıdır. Bu amaçla, İngiliz Dili Eğitimi Bölümünden oranlı örnekleme yöntemi yoluyla seçilen 100 öğrenci ile bu öğrencilere ders veren 4 öğretim elemanına karma bir araştırma deseni uygulanmıştır. Öğrencilerden, olumsuz iletişim davranışlarının altında yatan duyuşsal faktörler, öğretmenden kaynaklı faktörler ve sınıf ortamından kaynaklanan faktörler olmak üzere 3 bölümden oluşan bir anket yoluyla veri toplanmıştır. Ayrıca, öğretim elemanları ile öğrencilerin İngilizce iletişim kurma isteksizlerine neden olan etmenleri daha iyi anlamak için bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Anketten elde edilen bulgular, öğretmen ve öğrenciler arasında iyi bir uyum, sınıf mevcudu, materyaller ve sınıf ortamı gibi çevresel faktörlerin, öğrencilerin İngilizce iletişim kurma isteksizliğine yol açan en önemli faktörler olduğunu göstermiştir. Oysaki, endişe, utangaçlık, motivasyon eksikliği, sözcük bilgisi eksikliği, özgüven eksikliği, eleştirilme korkusu, konuya aşinalık, akran baskısı ve hata yapma korkusunu içeren duyuşsal faktörler öğrencilerin olumsuz iletişim davranışları üzerinde ikincil büyük etkiye sahiptir. Son olarak, öğretmen davranışları, öğretmen tutumları, öğretmen desteği eksikliği, fırsat eksikliği, öğretmenin ana dili ve yabancı dili kullanma şekli gibi öğretmenden kaynaklı faktörlerin öğrencilerin iletişim davranışı üzerinde en düşük bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Yarı-yapılandırılmış görüşme sonuçları, öğretmenlerin, öğrencilerin neden İngilizce konuşmaya isteksiz olduklarına dair algılarının çoğunlukla hem duyuşsal faktörler hem de öğretmenden kaynaklı faktörler altında toplandığını göstermiştir. Bununla birlikte, sadece birkaç öğretmen öğrencilerin düşük konuşma isteksizliğini açıklamak için öğretim ortamından kaynaklı faktörleri göz önüne almıştır. Bu yüzden, bu etmenlerin öğrencilerin iletişim davranışları üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için, öğrencilerin algılarına danayarak öğretmenler tarafından sınıf ortamında düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to explore the factors contributing to the university students' unwillingness to communicate in English. For this purpose, a mixed method research design was applied to 100 students at English Language Teaching (ELT) Department selected through the stratified sampling method and 4 instructors who gave lectures to these students. The data were collected from students through a questionnaire including three dimensions which are affective factors, teacher-related factors and environmental factors leading to negative communication behavior. Moreover, an interview was conducted with instructors to gain insight into the reasons underlying students' reluctance to communicate in English. The findings obtained from the questionnaire indicated that environmental factors such as rapport between students and teachers, class size, materials and classroom atmosphere are identified to be the strongest ones leading to the students' reluctance to communicate in English, whereas affective factors including anxiety, shyness, lack of motivation, lack of vocabulary knowledge, lack of self-confidence, fear of being criticized, topic familiarity, peer pressure and fear of making mistakes have the second highest impact on students' negative communication behavior. Lastly, teacher-related factors such as teacher attitudes, teacher behaviors, lack of teacher support, lack of opportunity and the way teacher uses target language and mother tongue can be said to have the lowest effect which keeps students unwilling to speak English during the lesson. Moreover, the results of the interview pointed out that teachers' perceptions of the reasons why students are unwilling to communicate in English are subsumed mostly under both affective factors and teacher-related factors, however, only a few teachers take into consideration the factors in relation to instructional environment to explain the low desire of students to speak. Therefore, to alleviate the negative effects of these factors on students' communication behavior, adjustments should be made by teachers in the classroom based on students' perceptions.