Üniversite öğrencilerinde duygusal şiddet mağduriyet düzeylerinin, kendine zarar verme davranışı ve intihar olasılığına etkisi
The level of exposure to emotional violence effect on self-harm behavior and suicide probability at the university students
- Tez No: 648960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde duygusal şiddet, kendine zarar verme ve intihar olasılığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak yüz yüze anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket çalışması T.C Haliç Üniversite Sütlüce Kampüsünde öğrenim görmekte olan 385 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Duygusal Şiddet Ölçeği, Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) ve sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Normal dağılım göstermiş olan ve grupların homojen dağıldığı ikili gruplarda Bağımsız Örneklem t Testi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen ve 30 kişiden az ikili gruplar için Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi uygulanmıştır. Çalışma bulgularına göre kendine zarar verme davranışı ile duygusal şiddete maruz kalma arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. KZVDDE ile İOÖ alt boyutları öfke/dürtüsellik ve umutsuzluk/yalnızlık arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuş olup intihar düşüncesi ve İOÖ toplam skoru arasında negatif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Duygusal şiddet ölçeği alt boyutu olan tehdit edilme ve aşağılanma ile İntihar Olasılığı Ölçeği alt boyutu öfke/dürtüsellik, katılımcıların kendine zarar verme davranışı düzeyini pozitif yönlü ve anlamlı yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to investigate the relationship between emotional violence, self-harm behavior and suicide probability among university students. Face to face survey technique was used as data collection method in the study. The survey was applied to 385 students from T.C Haliç University Sütlüce Campus. In the study, Emotional Violence Scale, Inventory of Statements About Self Injury (ISAS), Suicide Probability Scale, and Socio-demographic scale was used data collection tools. Independent Sample t Test was applied in binary groups with normal distribution and homogeneous groups. Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test were applied in binary groups with no normal distribution and less than 30 people groups. According to the results of the study, determined that significant positive correlation between self-harming behavior and exposure to emotional violence. Subdimensions of Statements About Self Injury and Suicide Probability Scale was found a significant positive correlation between Anger/Impulsivity and Hopelessness/Loneliness; a significant negative correlation was found between suicidal ideation an Suicide Probability Scale total score. Emotional Violence Scale's subdimension that“threatened and abasement”, and Suicide Probability Scale's subdimension that“Anger/Impulsivity”was positively and significantly predicts the level of self-harm behavior of the participants.