A Clausewitzian view of the Tet offensive: Culminating point
Tet saldırısına Clausewitzyan bir bakış: Dönüm noktası
  1. Tez No: 648974
  2. Yazar: EMRAH KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Clausewitz“taarruz”ve“savunma”konularını karşılaştırırken“dönüm noktası”kavramı üzerinde de durmuştur. Bu kavramı taarruz başlığı altında açıklarken öncelikle taarruz eden tarafın zafer için ancak yetecek kadar kuvvetinin kaldığı ana atıfta bulunmuş ve sonrasında, taarruz eden tarafın o andan itibaren taarruzunu durdurmadığı takdirde, harbin ölçeğinin tersine döneceği ile anılan taarruzun yarattığı etki sonucu, bu etkiden daha fazla olmak suretiyle bir karşı tepkinin vuku bulacağını belirtmiş ve işte tam da bu noktanın“taarruzun dönüm noktası”olduğunu tespit etmiştir. Clausewitzyan bakış açısısı,“Savaş Üzerine”adlı eserde incelenen kavramlara dinamik ve esnek bir yaklaşım gerektirir. Bu tez çalışması, Clausewitzyan bakış açısıyla, gerekli koşullar oluştuğunda“taarruzun dönüm noktasına”, taarruza maruz kalmak suretiyle de ulaşılabileceğini tartışmaktadır. Burada gözden kaçırılmaması gereken bir husus da; dönüm noktası kavramının taarruz ve savunma arasında her zaman keskin bir grafik eğrisi şeklinde cereyan etmeyeceği, tüm boyutlarıyla harekât ortamına göre şekilleneceği gerçeğidir. Bu çalışmada örnek olay olarak incelenen Tet Saldırısı, İkinci Hindiçin Savaşı içerisinde birleşik ve bütüncül olarak ele alındığında; harekâta kadar“stratejik savunma”safhasında olan Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) kuvvetlerinin“taarruz niteliğindeki”bu harekâtla, harekâta kadar“mahdut hedefli bir taaruz stratejisi”izleyen hasım kuvvetlerin dengesini bozmak suretiyle harbin dönüm noktasına ulaşmasını gerçekleştirdiği bulgusuna ulaşılmıştır.“Savaşçı ruh”, UKC'nin Tet Saldırısı ile İkinci Hindiçin Savaşı'nı dönüm noktasına ulaştırmasında“millet, ordu ve politika üçlemesi”arasında kesin sonuç odaklı dengeyi sağlaması ile birlikte önemli bir etken olmuştur.
Özet (Çeviri)
Clausewitz discusses the term of“culminating point”as he contrasts the concepts of“attack”and“defense.”Explaining the term under the title of attack, Clausewitz first refers to“the point where the attacker has strength hardly enough for victory,”and then, asserts that unless the attacker terminates his attacks prior to crossing over the aforementioned point, the scale of war turns down, generating a reactive force which is bigger than that of the original attack. Clausewitz names this point culminating point of attack for the attacking side. The Clausewitzian perspective views the concepts argued in“On War”in a dynamic and flexible way. This thesis disserts that given the circumstances, the culminating point of attack can be reached by means of being attacked as well. As an another essential point, the battles do not always culminate in a form of a sharp graphic curve between attack and defense, as the culminating point is shaped with respect to the operational environment. Taken into account in an integrated and holistic way; leading to the culminating point of the war, the Tet Offensive of the NLF—which was in the phase of strategic defense as part of a total war until then—could succeed in disrupting the balance of their opponents—which had adopted an offensive strategy as part of a limited war. For the NLF, the asymmetry of“warrior ethos”served to be an incentive for the culmination of the Second Indochina War along with decisively maintaining the balance among“the trinity of people, army, and politics.”