The Future prospect of North Cyprus citrus marketing
Kuzey Kıbrıs narenciye pazarlamasının geleceği
- Tez No: 64913
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MAZLUM, PROF. DR. HÜSEYİN ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ABSTRACT Agriculture is important for North Cyprus; it provides 23% of national employment, 12% of GDP and 60% of national exports. The citrus sector occupies a central place in agriculture of North Cyprus and it provides about 80% of agricultural exports. Until 1995, the majority of North Cyprus Citrus fruit used to got to countries in the European Union. But this situation changed in 1995 after the European Court of Justice ruling inter alia about North Cyprus Citrus. After this ruling, the majority of citrus exports started to go to Turkey and via Turkey to other countries. At the same time the accession talks between the European Eunion and South Cyprus which have already now begun, are likely to have important implications for the North Cyprus citrus sector. At home, after long years of neglicence and incorrect policies on the part of the government the citrus sector started to show severe signs of weaknesses and the productivity and quality of citrus in North Cyprus decreased. The main reasons for this, are the lack of education and training on the part of growers and the attitude of the state toward the sector. There is a huge lack of education and traning in all aspects of citrus production and marketing. The state, instead of educating/training the sector, providing incentives to encourage the private sector and establishing and improving the infrastructure of the industry has intervened directly in the sector through a state economic enterprise. The state has thus became directly involved rather than providing facilities and incentives to promote the sector.
Özet (Çeviri)
ÖZET Tarımın, Kuzey Kıbrıs'ta çok önemli bir yeri vardır. Tarım, çalışan nüfusun %23'ünü, gayrisafı milli hasılanın %12'sini ve ihracatın da %60'ını sağlamaktadır. Narenciye sektörü, tarım sektörü içerisinde merkezi bir yere sahiptir ve tarım ihracatının %80'nini sağlamaktadır. 1995 yılına kadar, Kuzey Kıbrıs narenciyesinin büyük bir kısmı Avrupa Birliği ülkelerine gidiyordu. Ancak, bu durum, Avrupa Adalet Divanının Kuzey Kıbrıs narenciyesi ile ilgili aldığı karardan sonra 1995 yılından itibaren değişmeye başladı. Bu karardan sonra narenciye ihracatının büyük bir kısmı Türkiye ve Türkiye üzerinden diğer ülkelere gitmeye başladı. Aynı zamanda, Güney Kıbrıs'la Avrupa Birliği arasında 1998 yılında başlayan tam üyeliğe giriş görüşmeleri de Kuzey Kıbrıs narenciyesini etkileyecek niteliktedir. Bunun yanında içte, uzun yılların ihmali ve yanlış politikalar sonucu narenciye sektörü zayıflama emareleri göstermeye başlamış, verimlilik ve kalite düşmüştür. Bunun en önemli nedenleri narenciye üreticisinin eğitimsizliğinden ve devletin sektöre olan yaklaşımından kaynaklanmaktadır. Narenciye sektörünün her aşamasında büyük bir eğitimsizlik ve bilgi eksikliği vardır. Devlet, sektörü eğitilerek, özel teşebbüsü özendirecek ve alt yapı yatırımlarını yapacak yerde bir devlet teşekkülü kanalı ile direk olarak piyasaya müdahale etmiştir. Devlet, sektörü teşvik ederek yönlendirecek yerde, doğrudan sektöre müdahale etmiştir. Ill