Gönüllülük iklimi ile performans arasındaki ilişkide kayırmacılık algısının düzenleyici rolü: Yerinden yönetim kuruluşlarında üç farklı araştırma
Moderating role of favoritism perception in the relationship between volunteering climate and performance: Three different researches in local government organizations
- Tez No: 649133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH BÖRTEÇİNE AVCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Çalışan performansı, gün geçtikçe gelişen ve değişen yönetim anlayışı karşısında uyum sağlamaya çalışan örgütlerin bu süreçte vazgeçilmez bir aracı haline gelmiştir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, örgütler açısından son derece önemli hale gelen performans ile gönüllülük iklimi arasındaki ilişkide kayırmacılık algısının düzenleyici rolünü incelemektir. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, gönüllülük iklimi, performans ve kayırmacılık kavramları ile ilgili teorik bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, gönüllülük iklimi ile performans arasındaki ilişkide kayırmacılık algısının düzenleyici rolünü incelenebilmesi için, yerinden yönetim kuruluşlarından; Büyükşehir Belediyesi (330), İl Belediyesi (292) ve Kamu İktisadi Teşebbüsü (393) olmak üzere üç farklı kurumda toplam 1015 çalışana daha önceden belirlenen bir anket uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre; üç farklı kurumda da, çalışanların kayırmacılık algılarının, gönüllülük iklimi ile performans arasındaki ilişkide düzenleyici bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employee performance has become an indispensable tool in this process for organizations that are trying to adapt to the evolving and changing management approach. In this context, the main purpose of the study is to examine the moderating role of favoritism perception in the relationship between performance and volunteering climate, which has become extremely important for organisations. In the first part of the study, which consists of two parts, theoretical information about the concepts of volunteering climate, performance and favoritism is included. In the second part, in order to examine the moderating role of favoritism perception in the relationship between volunteering climate and performance, a pre-determined survey was applied to a total of 1015 employees in three different organizations: Metropolitan Municipality (330), Provincial Municipality (292) and Public Economic Organization (393). According to the research findings; in all three institutions, the favoritism perception of employees has a moderating effect on the relationship between volunteering climate and performance.