Franchising sisteminde franchisee performansını etkileyen faktörler: İletişim, güven ve tatmin ilişkisi; İstanbulda bulunan franchising sisteminde çalışan eğitim kurumları örneği
Factors affecting franchisee performance in the franchising system: The relationship of communication, trust and satisfaction; example of educational institutions working in the franchising system in Istanbul
  1. Tez No: 649190
  2. Yazar: SEVTAP AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ AKSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı franchising sisteminde çalışan eğitim kurumlarında performansı etkileyen faktörleri incelemektir. Çalışmada performansa etki edebileceği düşünülen; iletişim, güven ve tatmin kavramları incelenmiştir. Özel eğitim kurumlarının asli görevi olan eğitim ve öğretim hizmeti sağlamayabilmek amacıyla bir işletme olmanın gereksinimlerini yerine getirmeleri gerekliliği gerçeğinden yola çıkılarak bu boyutlarıyla araştırmaya dahil edilmişlerdir. Çalışmanın uygulama kısmı Türkiye'de İstanbul ilinde faaliyet gösteren ve franchising sisteminde çalışan özel okullarda gerçekleştirilmiştir. Araştırma yöntemi olarak nicel ve nitel araştırma yöntemleri sentezlenmiş ve anket tekniğinden faydalanılmıştır. Bu çerçevede söz konusu eğitim kurumlarının işletme sahiplerinin düşünce ve algıları esas alınmıştır. Araştırmada 110 kurumun cevapları araştırmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors affecting performance in educational institutions operating in the franchising system. Considered to have an effect on performance in the study; main concepts of communication, trust and satisfaction are examined. Based on the fact that private education institutions need to fulfill the requirements of being an enterprise in order to provide education and training services, which is their main duty, they have been included in the study with these dimensions. Application part of the study in Turkey was held in Istanbul and working in private schools operating in the franchising system in the province. As a research method, quantitative and qualitative research methods were synthesized and questionnaire technique was used. In this framework, the thoughts and perceptions of the business owners of these educational institutions were taken as basis. The responses of 110 institutions were included in the research.