Sanat ve tasarımda bilgisayar destekli tasarım programlarının kullanımı
Use of computer aided design programs in art and design
  1. Tez No: 649342
  2. Yazar: OZAN SOYDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sanat ve tasarımda, klasik öğretide önce eskiz, sonra renkli çizimler, devamında eğer varsa üç boyutlu modellemeye geçiş önerilmektedir. Oysaki klasik öğretinin tam tersi yönünde ya da doğrudan ürün odaklı üretim de mümkündür. Bu tezin konusu, Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) programları vasıtası ile geleneksel sanat ve tasarım öğretilerine uygun çıktılar alınması sürecinin ortaya konulmasıdır. Maliyeti yüksek olan bilgisayar, yazılım ve eklentiler kullanılmadan da tasarımlar yapılabileceğinin altı çizilmektedir. Dünya genelinde geleneksel üretimin ve bu yolla üretim yapan sanatçıların hâlâ saygın bir yeri olduğu bilinmektedir. Geleneksel tarzda teknik ve süreçlerin uygulandığı sanat ve tasarım ürünlerinde, termin süreleri uzun olabilmekte, bazı durumlarda zaman ve emek kaybı yaşanabilmektedir. Ayrıca, geleneksel öğretiye sadık üretim yapan sanatçı ve tasarımcılar ile dijital üretim yöntemlerini tercih edenler arasındaki makas giderek açılmaktadır. Bu çalışmada BDT programlarının, üretimde kolaylaştırıcı unsurları ele alınacaktır. Tez kapsamında belirlenen yöntemlerle oluşturulan ürünlerin ve bu ürünlere ilişkin süreçlerin üretici ve tüketiciye bir kılavuz olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In art and design, in classical teaching, first sketches, then colored drawings, if any, the transition to three-dimensional modeling is suggested. However, it is also possible to produce products directly or in the opposite direction of classical teaching. The subject of this thesis is to introduce the process of obtaining outputs in accordance with traditional art and design teachings by Computer Aided Design (CAD) programs. It is underlined that designs can be made without the use of high-cost computers, software and plug-ins. It is known that traditional production and artists who produce in this way still have a respectable place throughout the world. In art and design products where traditional techniques and processes are applied, deadline can be long and in some cases time and labor can be lost. Furthermore, the difference between artists and designers who are faithful to traditional teaching and those who prefer digital production methods are increasingly opened. In this study, some facilitation elements of CAD programs in production will be discussed. In the thesis content, the products and the processes related to these products are expected to be a guide to the producer and the consumer.