The role of cooperative learning on learning English as a foreign language
İşbirlikli öğrenmenin yabancı dil olarak İngilizce öğrenmede rolü
  1. Tez No: 649343
  2. Yazar: ÜMMÜ ASLAN BERZENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA DENEME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, işbirlikli öğrenme ortamının İngilizce öğrenme sınıflarındaki etkilerini araştırmak ve işbirlikli öğrenme yöntemini kullanarak öğrencilerin ingilizce dersleri hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Çalışma nicel yaklaşıma dayanmaktadır ve lise öğrencileri ile yürütülmüştür. İki sınıftan öğrenciler kontrol grubu, iki sınıftan öğrenciler de deney grubu (işbirlikli öğrenme) olarak belirlenmiştir. Bu çalışmadan toplanan ön test, son test, yerleştirme testi ve anketler SPSS 21 istatistiksel analiz ile analiz edilmiştir. Eşleştirilmiş numuneler t-testine dayanarak, ön test ve son test puanlarında anlamlı bir fark görülmüştür. Diğer bir deyişle, öğrencilerin test sonuçlarında bir ilerleme olduğu saptanmıştır. Deney grubu için ön test ve son test sonuçları arasında fark görülmüştür. Deney grubu ile kontrol grubu arasında yerleştirme testi sonuçları arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Anket sonuçları, deney grubundaki öğrencilerin işbirlikli öğrenme ve İngilizce konusunda olumlu tutumlara sahip olduklarını göstermektedir. Öğretmenin gözlemlerinden elde edilen veriler bu çalışmada işbirlikli öğrenmenin çeşitli avantajları olduğunu göstermektedir. Araştırmacı, öğretmenin bireysel öğrenme yerine işbirlikli öğrenmeyi desteklemesi gerektiğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of cooperative learning environment in English learning classes and determine the students' views about English lessons by using cooperative learning method. This experimental study is based on quantitative approach and is conducted with high school students. The data collected via pretest, posttest, placement test and the surveys were analyzed with SPSS 21.0 statistical analysis. Based on the paired-samples t-test, there was a significant difference in the scores of pretest and posttest. In other words, it was found there is a progress in students' test results. There was a difference between the pretest and posttest results of the experimental group. There was no significant difference for placement test results between experimental group and control group. The survey results show that the students from experimental group have positive attitudes toward cooperative learning and English. The data obtained from the teacher's observations show that there are several advantages of cooperative learning observed in this study. The researcher suggests that the teacher should promote cooperative learning instead of individualistic learning.