A design guideline study for an immersive participatory urban design tool
Sarmalayıcı ve katılımcı bir kentsel tasarım aracı için tasarım rehberi çalışması
  1. Tez No: 649365
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU KAYA ALPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Katılımcı kentsel tasarım süreçlerinde çeşitli araç ve yöntemler kullanılmaktadır. Bunların arasında olan bilgisayar ile oluşturulmuş ortamlar sadece uzman olmayan kişilerin değil, aynı zamanda uzmanların da mekânsal ilişkileri daha iyi anlamasına yardımcı olur. Dahası, sanal gerçeklik teknolojileri, bedeni bilgisayar tarafından üretilen bu ortamlara sokarak vücudun mekân ile ilişkisini algılamaya yardımcı olur. Bu tezde, sanal gerçekliğin, kentsel tasarım süreçlerinde kullanılacak katılımcı, sürükleyici, ilgi çekici araçların yaratılacağı için bir ortam olarak kullanılabileceği öngörülmüştür. Bu amaçla, bir tasarım rehberi çalışması hazırlanmıştır. Katılımcı kentsel tasarım için etkileşimli, çok duyulu, beden merkezli bir araç tasarlamak; psikoloji, felsefe, sinirbilim, oyun tasarımı, etkileşim tasarımı, mimarlık ve kentsel tasarım alanlarının yardımıyla çözümlenebilecek karmaşık bir konudur. Bu alanlar, bir tasarım rehberi çalışması oluşturmak için incelenmiştir. Bu tasarım rehberi çalışmasında ilk olarak, sanal gerçekliğin evrimi ve bileşenleri incelenmiştir. Sonrasında kentsel tasarımda katılım sorgulanmış ve sanal gerçekliği kullanan bir vaka çalışması sunulmuştur. Daha sonra, önceki bölümlerden yola çıkarak, sanal gerçekliği kullanan katılımcı bir kentsel tasarım aracının geliştirilmesi için gerekli adımlar tanımlanmıştır. Mimarlar ve kentsel tasarımcılara böylesi bir araç yaratmaları için bir yol haritasının ana hatlarını çizmenin yanı sıra; bu tez ayrıca,“orada olma”hissini artırmanın yollarını önermektedir. İlerleyen çalışmalarda, bu tezin geçerliliğini doğrulamak amacıyla bu tasarım rehberi çalışmasını dikkate alan bir vaka çalışması yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Participatory urban design processes make use of a variety of tools and methods. Among these, computer generated environments help not only laypeople but also experts better understand spatial relationships. Furthermore, virtual reality technologies introduce the body into these computer generated environments and help perceiving body's relationship to space. In this thesis, it is theorized that virtual reality can be used as a medium to create immersive, engaging participatory tools to be implemented in urban design processes. To this end, a design guideline study is proposed. Designing an interactive, multisensory, body centered tool for participatory urban design is a complex issue that can be deciphered with the help of psychology, philosophy, neuroscience, game design, interaction design, architecture and urban design. These areas are examined in order to form a design guideline study. First, evolution and components of virtual reality are examined. Next, participation in urban design is questioned and case study that uses virtual reality is presented. Next, essential steps for designing a participatory tool using virtual reality are defined based on previous chapters. In addition to outlining a roadmap to architects and urban designers for creating such a tool, this thesis suggests ways to heighten the sense of presence in it. In further studies, a case study that takes this design guideline study into account should be conducted in order to verify its accuracy.