The relationship between exchange rates and stock markets for the fragile five countries (Turkey, Brazil, South Africa, India, Indonesia) year (2010-2019)
Kırılgan beş ülke için döviz kurları ile hisse senedi piyasaları arasındaki ilişki
- Tez No: 649434
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEN KOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
 - Enstitü: Finans Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Ocak 2010'dan Aralık 2019'a kadar kırılgan beş ülkede (Güney Afrika, Türkiye, Endonezya, Hindistan ve Brezilya) borsaların ve döviz kurunun önemini ve yönünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, VAR Analizi ve Granger Nedensellik Testi uygulanmıştır. döviz kurları ile hisse senedi endeksleri arasındaki ilişkiyi belirlemek. Sonuçlar, Güney Afrika ve Türkiye döviz kurlarının ve hisse senedi endekslerinin iki yönlü ilişkiler içinde olduğunu göstermektedir, Hindistan ve Brezilya için, döviz kurundan hisse senedi fiyatına tek yönlü bir nedensellik bulgusu vardır ve Endonezya'nın sonuçları nedensellik göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This paper aims to determine the significance relation and direction of stock markets and exchange rate on Fragile five Countries (South Africa, Turkey, Indonesia, India, and Brazil) from January 2010 to December 2019. This study applied the VAR Analysis and Granger Causality Test to determine the relationship between exchange rates and stock indexes. The results show that South Africa and Turkey exchange rates and stock indexes are in bidirectional relationships, for India and Brazil, there is a one-way causality finding from the exchange rate to stock price, and the results for Indonesia show no causality.