The Critical turn in international relations theory: Fertility of metatheoretical explorations
Uluslararası ilişkilerde eleştirel dönüş: Metateorik araştırmaların verimliliği
  1. Tez No: 64950
  2. Yazar: ASUMAN DAYICAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Özellikle 1980 lerin ikinci yarısında yaygınlaşan eleştirel yaklaşımlar uluslararası ilişkiler alanındaki kriz algılamalarını arttırdı. Bu krizin yarıtılmasında asıl pay sahibi olanlara yöneltilen başlıca suçlama önemsiz meta-teorik konularla fazlaca meşgul olmaları ve dünya politikasının temel meselelerine gerekli ilgiyi göstermemeleridir. Bu tez bu tür argümanlara karşı duran bir tartışma yürütmektedir. Ağırlıklı olarak postmodernizm ve Eleştirel Teori üzerinde yoğunlaşarak muhalif görüşlerin bir genel görünümünü sunmaya çalışmaktadır. Güvenlik çalışmalarıyla ilgili, postmodernist görüşlerden esinlenmiş bir teorik egzersiz aracılığıyla meta-teorik arayışların verimliliği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The critical turn in international relations theory that has accelerated particularly in the second half of the 1980s has exacerbated the sense of crisis within the field of international studies. The main accusation directed to the initiators of this crisis is the overemphasis on superfluous metatheoretical issues and lack of due attention to the 'substantive' issues of world politics. This thesis is a discussion paper that counterposes these arguments. It tries to offer an overview of the dissenting voices by focusing mainly on postmodernism and Critical Theory. Through a theoretical exercise related to security studies, that has been directed by the insights of postmodernism, it tries to demonstrate the fertility of the metatheoretical ferment.