The Bosnian peace process (1993-1995)
Bosna barış süreci (1993-1995)
  1. Tez No: 64964
  2. Yazar: ALİ BOZÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışma Bosna süreci aşamalarının geniş bir semasını vermeyi amaçlamaktadır. Bu arada eski Yugoslavya'yı bütün yönleriyle mercek altına alıp, açık bir şekilde ülkenin bölünmesinden Sırp tarafının sorumlu olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, AT/AB tarafından yürütülen barış girişimlerinin bir analizini yaparken, Birliğin beceriksizliğinin ABD'yi isteksizce nasıl ve niçin çatışma içine çektiğinin bir resmini çizmektedir. ABD'nin çatışmaya taraf olmasıyla AB ile arasında doğan görüş farklılıkları irdelenmektedir. Çalışma ayrıca Dayton Anlaşması' nın imzalanması ve uygulanması sürecine ışık tutup, bölgedeki ABD gücünün barışın sürekliliği için önemini vurgulamaktadır. Bunun yanında dünya kamuoyunun bölgede barışın devamı amacıyla gerekli ekonomik desteği vermesi gerektiğine işaret edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to give a broad outline of events during the Bosnian peace process. It subjects former Yugoslavia in its all aspects to a close examination. It unequivocally demonstrates how Serbian ambitions brought about the tragic break-up of the country. It presents a comprehensive analysis of the peace initiatives led by the EC/EU and how and why the US was reluctantly drawn into the conflict after the Europeans had shown their inability to solve it. It analyzes differences of opinions between the USA and EU in the approach to the conflict. The study also sheds light on the origins of the Dayton Accords and their implementation phase. It emphasizes the importance of the presence of US force to sustain peace in the region. Additionally, it points out that peace is only viable provided that the region gets sufficient financial aid from the world community. IV