The War of Pamphlets (1807-1809): A significant crisis within the missionary challenge to the East India Company's religious policy of non-interference
Risaleler Savaşı (1807-1809): Doğu Hindistan Şirketi'nin dinsel hoşgörü politikasına karşı misyonerlerin tepkisi ile ortaya çıkan önemli bir kriz
  1. Tez No: 64970
  2. Yazar: CEMİLE AKÇA ATAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. C. D. A. LEİGHTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
1807 ile 1809 yıllan arasındaki Risaleler Savaşı, misyonerlerin Hindistan'daki serbest dolaşımı üzerindeki kısıtlamalar nedeniyle misyonerler ile Doğu Hindistan Şirketi arasında var olan çekişmenin su yüzüne çıktığı önemli bir krizdir. Doğu Hindistan Şirketi, kontrolü altında gittikçe genişleyen Hindistan topraklarının yönetiminde Hindistan'a özgü dini ve sosyal adetlere karşı hoşgörü prensibini, İngilizlerin bu ülkedeki varlığının ve güvenliliğinin yegane güvencesi olarak benimsemiş; İngiliz medeniyetine tamamen aykırı bu adetlere herhangi bir müdahaleden özenle kaçınmıştır. Ne var ki, şirketin bu politikası 18. yüzyılın ikinci yarısında, İngiltere'deki dini uyanışın bir sonucu olarak ortaya çıkan misyoner hareketinin, kendine hedef olarak Hindistan'daki milyonlarca Hindu'yu Hıristiyan yapmayı seçmesi ve bu amaçla misyonerlerin ülkede serbest dolaşım hakkı için seferber olması ile tehlikeye girmiştir. Kendi kontrolü altındaki topraklara misyonerlerin girmesine izin vermeyen Şirket, her geçen gün güçlenen misyonerler karşısında 19. yüzyılın başından itibaren zorlanmaya başlar. Bu çekişme 1807 yılında Thomas Twining'in misyonerler aleyhinde yazdığı risale ile bir krize dönüşür. Yirmiden fazla yazar, otuzdan fazla risale yazarak konu hakkındaki görüşlerini bildirir. İki yıl süren ve İngiliz tarihine Risaleler Savaşı olarak geçen bu olay, İngiliz kamuoyunun ilgisini ülkelerinden millerce ötedeki gelişmelere karşı uyandırmada önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
The War of Pamphlets fought between 1807 and 1809 was a significant crisis that occurred in Britain after the imposition of restrictions by the East India Company on the free-movement of the missionaries in India. The East India Company while enlarging the territories under its control adopted a non-interference policy on the religions and social manners of India to secure the continuity of its presence on the Indian soil, and maintained it carefully, though those customs were completely incongruous from its point of view. However, this policy of the Company came under threat in the second half of the 18th century as a consequence of the Evangelical Revival which created a missionary enthusiasm for the Christianisation of millions of heathen living in India. The missionaries demanded with zeal the right to move freely in the sub-continent to preach the message of the Gospel. The East India Company began to feel the weight of this pressure when the missionaries gained strength and increased their thrust at the turn of the century. In 1807 a pamphlet written by Thomas Twining against the missionaries turned this dispute to a real crisis. More than twenty people wrote more than thirty pamphlets trying to impress the public opinion and the political establishment This incident continued for two years and was called the War of Pamphlets. It played an important part in directing the attention of the British public from domestic affairs to the realities in the far away places.