The Dissolution of former Yugoslavia and the case of Kosova/o: Political and legal aspects
- Tez No: 64971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Eski Yugoslavya suni bir oluşum mudur ve onun ortaya çıkmasının ardındaki temel nedenler nelerdir? Kosova halkının kendi geleceğini belirleme hakki var mıdır? Yugoslavya Devleti'nin dağılmasında Sırp milliyetçiliğinin rolü nedir? Yukarıda ki soruların cevaplan bu çalışmada bulunmaya çalışılmıştır ve şurası kesindir ki bu cevaplar bizim Yugoslavya karabasanını daha iyi anlamamıza yardım etmiştir. Eski Yugoslavya'da yaşayan Kosovalı Arnavutlar Yugoslavya Devleti içinde en fazla ayrımcılığa maruz kalmış millettir. İki savaş arası dönemde onlar bir azınlık olarak bile görülmemişler, yalnızca 1974'ten sonra komünist Yugoslavya içinde denge politikasında bir aktör olarak belirmeye başlamışlardır. Fakat yine de onlar diğer slavik kökenli cumhuriyetler tarafından saldırgan Sırp milliyetiliği ve hegemonyasına karşı verilen mücadelede kullanılmaktan kendilerini alamamışlardır. Yugoslavya Devleti'nin dağılmasından çok önceleri başlayan ve dağılmasıyla hız kazanan bir şekilde Kosovalı Arnavutlar bağımsız devlet hakkı için mücadele etmektedirler. Bu hak, her ne kadar Kosovalı Arnavutlarca barışçı yollardan kabul ettirilmeye çalışılmışsa da Sırplar tarafından kendilerine tanınmamıştır. Uzunca bir müddet bu hakkın gerçekleştirilmesi için verilen mücadelelere geçtikten sonra, 1995 Dayton Anlaşmalarım takip eden süreçte yeni ve gizli bir oluşum ortaya çıkmıştır: Kosova Kurtuluş Ordusu. Bu sorunun önümüzdeki yıllarda nasıl çözüleceğini görmek için hala bekliyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Was former Yugoslavia an artificial creature and what are the reasons behind its creation? Has Kosova/o and its majority population the right to self-determination, meaning independent statehood as the former Yugoslav republics? What was the role of Serbian nationalism in the creation and dissolution of former Yugoslavia? These are some of the core issues we have discussed here which enabled us to fully understand former Yugoslavia's nightmare. Kosova/o and Albanians living in former Yugoslavia were the most discriminated nation in the State. In the period between the two Wars, they had not even been treated as a minority. Only after 1974 they became, for the first time, players in the balance-of-power game within the Communist Yugoslavia. Yet, they were mostly misused by other Slavic republics in the fight to control the Serbian aggressive nationalism and hegemony. After the dissolution of former Yugoslavia and long before that, the Kosovar Albanians are striving for achievement of the right to independent statehood. Althought the right is asked for the recognition by peacefull means on the part of the Kosovar Albaninas, it has so far been denied by the Belgrade regime. Long time of waiting for the right to be realised produced the clandestine Kosova/o Liberation Army (KLA, or, in Albanian: UÇK) that appeared on the scene after the Dayton Accords (1995). It remains to be seen how the issue will be settled in the time to come. iv