John Ronald Reuel Tolkien'in The Hobbit adlı eserinin Türkçe çevirilerinin yeniden çeviri varsayımı ve çocuk edebiyatı kapsamında incelenmesi
An analysis of the Turkish translations of John Ronalds Tolkinen's The Hobbit within the framework of retranslation hypothesis and children's literature
- Tez No: 649712
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL DEMİRCİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Çeviri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada John Ronald Reuel Tolkien'in The Hobbit (1937) adlı çocuk romanında yazarın“Orta Dünya”evrenini kurgularken kullanmış olduğu anlatımsal dil özelliklerinin ve kültürel unsurların romanın Türkçe çevirilerindeki aktarımları incelenmiştir. Hem fantastik unsurların hem de gerçekliğin bir arada bulunduğu romanda Tolkien, kültürel unsurların yanı sıra betimlemeler, kişileştirmeler, benzetmeler ve mecazlar gibi söz sanatları ile romandaki karakterlere özgü gündelik dil kullanımları, deyimler, diyaloglar ve evrendeki kültürü yansıtan özgün kelimeler kullanmıştır. Çalışmada bu özelliklerin romanın Türkçe çevirilerine aktarımları çocuk edebiyatı ve yeniden çeviri varsayımı kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Hobbit has an important place in both children's literature and fantastic literature. As a children's book and fantastic novel, The Hobbit has a universe called“Middle-Earth”, which is specific to Tolkien's novels. Tolkien establishes a specific universe to make his fantastic novels more credible and thus uses culture-specific items together with fantasy features. Additionally, he uses many descriptions, personifications, metaphors, colloquial speeches, idioms, dialogues, and dialects to imply different races and characters in this universe. The expressive language and culture-specific items give character to his style, which makes the reading experience interesting for children. The focal point of the thesis is on the comparative examination of the expressive language and culture-specific items in the Turkish translations within the framework of Descriptive Translation Studies and retranslation hypothesis.