Elektronik ticaret ve vergilendirme
Electronic trade and taxation
  1. Tez No: 649782
  2. Yazar: ZEYNETTİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
E-Ticaret; ticarete yeni araçların girmesi ile birlikte ticarete muhatap olanların, bu araçları yeni yöntemlerle ticaretin içinde kullanması neticesinde ortaya çıkan ticaret yapma modelidir. Elektronik ticaret muhataplarına sağladığı avantajlar sayesinde önemli hale gelmiş ve bilişim ve iletişim alanında yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde dünyada ciddi boyutlara ulaşmıştır. İşletmeler elektronik ortam sayesinde dünyanın çok farklı yerlerine çok farklı kesimlerine düşük maliyetler ile rahat şekilde ulaşıp mal ve hizmet sunabilmektedir. Tüketiciler zaman ve mekan kısıtına tabi olmaksızın hızlı ve kaliteli hizmet alabilmektedir. Elektronik ticaretin büyük sektör haline gelmesi ülkeler açısından elektronik ticaretten kaynaklı gelirlerin vergilendirmesi hususunun önemini arttırmıştır. Elektronik Ticaret güvenlik hususu, elektronik ticaret taraflarını işlem yapmaları konusunda olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Elektronik ticaretin niteliğinden kaynaklı vergilendirmeye ilişkin sorunlar incelenmiş ve bunların çözümüne ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirme yapılırken elektronik ticareti bütünsel bir bakış açısıyla genel anlamda açıklayıp, muhasebeleştirmesi ile vergilendirilmesi birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
E-Commerce is a model of trading that occurs as a result of the use of new tools in commerce, as well as the use of commerce in the trade with new methods. It has become important thanks to the advantages it provides to its electronic commerce business partners and has reached serious dimensions in the world thanks to the positive developments in the field of information and communication. Thanks to the electronic environment, entities can easily reach very different parts of the world with very low costs and offer goods and services. Consumers can get fast and quality service without being subject to time and space restrictions. The fact that electronic commerce has become a major sector has increased the importance of taxing revenues from electronic commerce for countries. Electronic commerce security issue affects positively or negatively in electronic commerce transactions. Problems related to taxation arising from the nature of electronic commerce were examined and evaluations were made regarding their solution. While making this assessment, electronic commerce was explained from a holistic point of view in general and its accounting and taxation were evaluated together.