Kompozit levhaların tek tesirli yapışma bağlantıları üzerine UV radyasyonu etkilerinin araştırılması
UV radiation effect on the adhesively single lap composite joints
  1. Tez No: 649882
  2. Yazar: AHMET AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada kompozit levhaların tek tesirli yapıştırma bağlantıları, kompozit levha numuneleri ve yapıştırıcı numunelerinin üzerinde UV ışınlarının etkisi araştırılmıştır. Kompozit numunelere ve yapıştırıcı numunelerine 300, 600, 900 ve 1200 saat boyunca UV ışınlarına maruz bırakıldı. Maruziyet zaman parametrelerine göre elde edilen verilerle tek tesirli yapıştırma bağlantı numuneleri, kompozit levha numuneleri ve yapıştırıcı numunelerinin mekanik özellikleri bulunup karşılaştırılmalar yapıldı. Kompozit levha numunelerinin 600 saat boyunca UV ışınlarına maruz bırakıldıktan sonra sertlik değerleri düşerken 900 saatlik ve 1200 saatlik maruziyet dilimlerinde ise sertlik değerleri tekrar artmıştır. Yapıştırıcı üzerinde UV ışınlarının maruziyet süreleri artırıldıkça sertlik değerleri genel olarak çok küçük olsa da artış eğilimi göstermiştir. Tek tesirli yapıştırma bağlantı numunelerinde ve kompozit levha numunelerinde UV ışınlarının maruziyet süreleri artırıldıkça hasar yükü artmıştır. Kompozit levha numuneleri UV maruziyet süreleri artıkça elastite modülü ve possion oranı değerleri azalmıştır. Yapıştırıcı numunelerinde ise elastite modülü ve possion oranı değerleri UV maruziyet sürelerine bağlı olarak çok küçük değişiklikler göstersede genel olarak önemli bir değişim olmamıştır. Statik çekme deneylerinden sonra tek tesirli yapıştırma bağlantı numunelerinde oluşan hasar tipi genel olarak birleşik hasar tipi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of UV rays on composite plates' single lap joints plates, composite plates and adhesive samples were investigated. Composite samples were exposed to UV rays for 300, 600, 900 and 1200 hours. With the data obtained according to the exposure time parameters, the mechanical properties of single lap joints samples, composite plate samples and adhesive samples were found and compared. The hardness values of composite plate samples decreased after exposure to UV rays for 600 hours, while the hardness values increased again in the 900-hour and 1200-hour exposure slices. As the exposure times of UV rays on the adhesive were increased, the hardness values tended to increase, albeit very small. The maximum rupture damage load increased as the exposure times of UV rays increased in single lap joints samples and composite plate samples. As composite plate samples increase UV exposure times, the modulus of elasticity and possion ratio decreased. In the adhesive samples, although the modulus of elasticity and the ratio of possion showed very small changes depending on the UV exposure time, there was no significant change in general. After static tensile tests, the type of damage that occurred in single lap joints samples was generally the combined damage type.