Palyatif bakım vericilerine uygulanan gevşeme egzersizlerinin bakım verme yükü, tükenmişlik ve kaygı düzeyleri üzerine etkisi
The effect of the relaxation exercises on the burden, burnout and anxiety levels in palliative care caregivers
- Tez No: 650217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma; palyatif bakım vericilerine uygulanan gevşeme egzersizlerinin bakım verme yükü, tükenmişlik ve kaygı düzeyleri üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Tek gruplu ön test-son test deseninde yarı-deneysel olarak planlanan çalışma, Temmuz 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında Beylikdüzü Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi'nde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini palyatif bakım ünitesinde yatan hastaların bakımlarında aktif rol üstlenen ve çalışmaya katılma için gönüllü olan 60 bakım verici oluşturdu. Bakım vericilere 4 hafta boyunca, haftada 2 kere, toplamda 8 kez gevşeme egzersizleri uygulaması gerçekleştirildi. Uygulama öncesi ve sonrası“Bakım Verici Bilgi Formu”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği”aracılığı ile veriler toplandı. Ayrıca, çalışmaya katılan her bir bakım vericinin uygulama öncesi ve sonrası yaşam bulguları (beden sıcaklığı, nabız, oksijen saturasyonu ve kan basıncı değerleri) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The research was designed to examine the effect of relaxation exercises applied to palliative caregivers on caregiver burden, burnout, and anxiety levels. The research, which was designed as a quasi-experimental study with a single-group pretest-posttest design, was conducted in Beylikdüzü State Hospital's Palliative Care Unit between July 2019 and January 2020. The sample of the study consisted of 60 caregivers who took an active role in the care of patients in the palliative care unit and volunteered to participate in the study. Relaxation exercises were applied to caregivers for 4 weeks, 2 times a week, 8 times in total. Data were collected via“Caregiver Information Form”,“Maslach Burnout Inventory (MBI)”,“State-Trait Anxiety Inventory (STAI)”and“Visual Analog Scale (VAS)”before and after the application. Moreover, the vital signs (body temperature, pulse, oxygen saturation, and blood pressure values) of each caregiver participating in the study were evaluated before and after the application.