Tip 2 diyabetik hastalarda anksiyete sıklığı, anksiyetenin diyabet regülasyonu ve vitamin B12 eksikliği ile ilişkisi
The frequency of anxiety, the relationship of anxiety with diabetes regulation and vitamin B12 deficiency in TYPE 2 diabetic patients
- Tez No: 650434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAŞ ERARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Diyabetli hastalarda depresyon ve anksiyete başta gelmek üzere; yeme bozuklukları, bozulmuş yeme davranışları, travma sonrası stres sendromu gibi pek çok bozukluğun diyabeti olmayan bireylere kıyasla daha yaygın görüldüğü bildirilmektedir. Çalışmamızda Tip 2 diyabetli hastalarda anksiyete sıklığını ve kan şekeri regülasyonu ile vitamin B12 düzeyinin anksiyete üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye polikliniklerinde yapılmıştır. Araştırmaya 18-65 yaş arası, Tip 2 DM tanısı 174 diyabet hastası dahil edilmiş ve kontrol grubu 62 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Özellikler Formu, Klinik Veriler Formu ve Beck anksiyete ölçeğinden oluşan anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde Mann Whitney U testi, bağımsız değişkenlerde t testi, ki kare testi ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In diabetic patients, especially depression and anxiety; It has been reported that many disorders such as eating disorders, impaired eating behaviors, post-traumatic stress syndrome are more common compared to individuals without diabetes. In our study, we aimed to evaluate the frequency of anxiety in patients with Type 2 diabetes, and the effect of blood sugar regulation and vitamin B12 level on anxiety. Method: The study was carried out in the internal medicine outpatient clinics of Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital. The study included 174 diabetic patients between the ages of 18-65, diagnosed with Type 2 DM, and the control group consisted of 62 people. In the study, a questionnaire form consisting of Sociodemographic Characteristics Form, Clinical Data Form and Beck anxiety scale was used as data collection tools. Mann Whitney U test, independent variables t test, chi-square test and Spearman correlation test were used in data analysis. Statistical significance value of p 0.05).