Kronik atriyal fibrilasyon hastalarında 24 saatlik kan basıncı parametreleri ile tromboembolik olay arasındaki ilişki
  1. Tez No: 650857
  2. Yazar: AYBERK GÖRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ARGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızda 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı izlemi (AKBİ) yaptığımız atrial fibrilasyon hastalarında tromboembolik olay sıklığını ve ilişkili parametereleri araştırmayı amaçladık. Metod: Çalışmamızda hastalar, son 3 yıl içinde Kardiyoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran warfarin kullanmayan, 18-75 yaş arası kronik AF hastaları arasından seçilerek çalışmaya alındı. Mekanik mitral kapak replasmanı olan hastalar çalışmaya alınmadı. Tüm hastalara 24 saatlik AKBİ yapıldı.AKBİ ile yapılan ölçümlerle, gece ölçülen kan basıncı değerinin gündüz değerine göre % 10 veya daha fazla düşme olmasıyla dipper hipertansiyon (DHT), %10'dan daha az düşme olması ile non-dipper hipertansiyon (NDHT), %20'den fazla düşüş gözlenenlere extreme-dipper hipertansiyon ve düşüş gözlenmeyenler reverse-dipper hipertansiyon olarak tanımlandı. Sonuç:Çalışmamızda kronik atriyal fibrilasyon hastalarında hipertansiyon öyküsü, yüksek sabah kan basıncı dalgalanması ve düşük dipper patern ile yüksek reverse dipper paterne sahip olmak tromboembolik olay açısından anlamlı risk faktörü olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the frequency of thromboembolic events and related parameters in atrial fibrillation patients, for whom 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) was performed. Method:In our study, patients were selected from among 18-75 years old chronic AF patients who did not use warfarin, who applied to the Department of Cardiology outpatient clinic in the last 3 years. Patients with mechanical mitral valve replacement were not included in the study. 24-hour ABPM was performed in all patients. Those who have dipper hypertension (DHT) with a decrease of 10% or more than the daytime value, non-dipper hypertension (NDHT) with a decrease of less than 10%, extreme-dipper hypertension with a decrease of more than %20 and reverse-dipper hypertension had no decrease with ABMP measurements. Conclusion: In our study, history of hypertension, high morning surge, low dipper pattern and high reverse dipper pattern were found to be significant risk factors for thromboembolic events in patients with chronic atrial fibrillation