Vibroacoustic analysis of auxetic stepped bars
Auxetic basamaklı çubukların vibroakustik analizi
  1. Tez No: 650970
  2. Yazar: IBRAHIM ADETOLA ADEDIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOSTAFA RANJBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hafif ve iyi akustik özelliklere sahip malzemelere büyük talep vardır. Yapılardan yayılan gürültü insan sağlığına ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Son zamanlarda, auxetic malzemelerin gürültü yalıtımında faydalar sağladığı düşüncesi ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada iki tür auxetic(negatif Poisson oranına sahip)malzeme dikkate alınarak, yapıdan yayılan gürültüyü en aza indirmek için Sonlu Elemanlar Yöntemi (FEM) yaklaşımı kullanılmıştır. Değişken kalınlığa sahip auxetic çubuk üzerine sınırlı çalışma mevcuttur. Düzlem içi ve düzlem dışı yükleme etkisi altındaki re-entrant ve anti-tetrakiral kademeli çubuk yapının, çubuklar üzerindeki rastgele uyarmadan ortaya çıkan yapı kaynaklı gürültüyü azalttığı düşünülmektedir. Etrafa yayılı akustik analizden kaçınmak için akustik ortam olarak bir kabin kullanılmıştır. Harmonik ve akustik analizler 0 – 1200 Hz frekans aralığında gerçekleştirilmiştir. Re-entrant yapıda aynı kütle korunurken düzlem içi ve düzlem dışı yüklemede durumlarında, hücre açısı değiştikçe, RSPL'de sırasıyla %21,40 ve %10,75'lik oranlarda önemli bir azalma görülmüştür. Anti-tetrakiral kafes yapıda, hücre yarıçapı değiştiğinden, düzlem içi ve düzlem dışı yönelim durumları için RSPL'de sırasıyla % 6.93 ve % 40.31 oranında önemli bir azalma olmuştur. Bu çalışma, düzlem içi yönelmeye kıyasla, düzlem dışı yönelmenin yayılan gürültüyü azaltmada daha iyi sonuç verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There is a high demand for materials with lightweight and good acoustic properties. The noise radiated from structures has been a menace. Recently, the idea has emerged that auxetic materials provide benefits in noise insulation. In this study, a Finite Elements Method(FEM) approach is employed in this study to minimize the structure-borne radiated noise by considering two types of auxetic materials. Limited studies have been carried out on a varying thickness auxetic bar. A re-entrant and anti-tetrachiral stepped bar structure with in-plane and out-of-plane loading are considered to reduce the structure-borne noise generated from the random excitation on the bars. An enclosure as an acoustic media has been employed to avoid having a dispersed acoustic media analysis. The harmonic and acoustic analysis are performed over a frequency range of 0 – 1200 Hz. While maintaining the same mass for the re-entrant structure, there is a significant RSPL decrease of 21.4% and 10.75% in the in-plane and out-of-plane loading, respectively, as the cell angle are varied. For the anti-tetrachiral lattice, there is a significant decrease of 6.93% and 40.31% in the RSPL for the in-plane and out-of-plane orientation, respectively, as the cell radius are varied. This study proves that the out-of-plane orientation performs better in reducing the radiated sound compared to the in-plane orientation