Türk dili konuşan devletlerde gazetelerin olaylara bakışı
The perspectives of newspapers to the events in Turkish speaking states
  1. Tez No: 651080
  2. Yazar: MYRZAKHAN BAİBOLOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk Dili Konuşan Devletlerde Gazetelerin Olaylara Bakışı ele alınmıştır. Türkiye başta olmak üzere, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan ve Türkmenistan Cumhuriyetleri'nde yayın yapan gazeteler ve haber sitelerinin örnek olaylara nasıl baktığı ve hedef kitlesine nasıl sunduğu incelenmiştir. Söz konusu devletlerin gazetelerinin ve haber sitelerinin haber üretim sürecinin yanı sıra, meydana gelen olay ve gelişme ile ilgili haberlerin objektifliği, hızlılığı ve doğruluğu araştırmaya tabi tutulmuştur. Tez çalışmasının asıl amacına uygun olarak, kardeş ülkelerin meydana gelen olaylara bakış açıları ile yansıtma şekilleri ve olay karşısında sergiledikleri tavır ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Türk Dünyası'nın birliği ve beraberliği hususunda gazetelerin ne kadar önemli katkı sunabileceği de göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the Perspectives of the Newspapers in Turkish Speaking States were discussed. How the newspapers and online news websites of especially Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Uzbekistan and Turkmenistan Republics discuss the case studies and how they present to their target audiences were examined. In addition to the news production process of the above state newspapers and news websites, the objectivity, speed and accuracy of the news related to the events and developments were subject to research. In accordance with the main purpose of the thesis, it was tried to reveal the point of views of the close countries and their attitudes towards the cases. It is also taken into consideration how important the newspapers can contribute to the unity and solidarity of the Turkish World.