The evolution of the idea of development: From developmentalism to financialisation in a comparative perspective
Kalkınma fikrinin gelişimi: Kalkınmacılıktan finansallaşmaya karşılaştırmalı bir bakış
  1. Tez No: 651180
  2. Yazar: MEHTAP TUĞBA KAYNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez, 16. yüzyılda kalkınmacılığa dair ilk fikirlerden başlayarak, kalkınmacılık fikrinin gelişimini, İkinci Dünya Savaşı'nın sonundan 21. yüzyılın ilk yıllarına kadar kalkınmacı devlete ilişkin tartışmaları izleyerek göstermeye çalışmıştır. Kalkınmacılığın çerçevesi 1950'lerde iktisadi korumacılıktan 1980'lerde serbest piyasa yönelimli bir anlayışa evrilmiş, 21. yüzyılın ilk yıllarından başlayarak ise sosyal ve ekonomik dönüşümde devletin rolünü yeniden canlandırmayı amaçlayan bir literatür oluşmuştur. Böylece tez, bir tarafta Doğu Asya tipi kalkınmacı devlete, diğer tarafta Latin Amerika bağlamındaki yeni kalkınmacılık odaklı tartışmalar üzerinden gelişmekte olan ve yükselen piyasa ekonomilerinin (DEE) kalkınma sürecine odaklanmıştır. Ayrıca, DEE'lerin finansallaşma sürecinde yaşadıkları zorlukları ve 2000 sonrası dönemde Latin Amerika vb. ülkelerin, sanayisizleşme problemlerini dikkate alarak karşılaştırmalı bakış açısını genişletmiştir. Kalkınmacı devletin 21. yüzyılda uygun bir model olma durumunu sorgulayarak, Covid-19 salgınının ardından, ilerideki araştırmalar için kalkınmacı devlet üzerindeki mevcut tartışmanın çıkarımlarını geliştirmeye çabalamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has attempted to show the evolution of the idea of developmentalism starting from the early ideas of developmentalism in 16th century and continuing with the analysis of developmental state from the end of the Second World War to the early 21st century. As the contours of developmentalism shifted from economic protectionism in the 1950s to market liberalisation in the 1980s, there has been a growing literature aiming at revitalizing the role of the state in social and economic transformation in the early 21st century. The thesis has thus focused on the development process of DEEs dealing with the East Asian model of DS on the one hand, and the new developmentalism in reference to Latin America on the other. It has also broadened its comparative perspective by considering the challenges the DEEs faced through the process of financialisation and the problems of de-industrialisation in Latin America and elsewhere in the post-2000 era. By questioning the relevance of the developmental state in the 21st century, it sought to bring the implications of the current debate on the DS for further researches in the wake of the Covid-19 pandemic.