Application of maximum coverage capacitated facility location problem with range constrained drones: A pilot study
Maximum kapsama kapasiteli tesis konum problemi ile kapsam sınırlı insansız hava araçları: Pilot çalışması
- Tez No: 651273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YILDIZBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Lojistik ve kargo şirketleri teslimat sürelerini en aza indirmenin yollarını ve yöntemlerini aramaktadır. Drone'lar bu sorunlar için çağdaş bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Son dönemde yürütülen çalışmaların çoğu, Last Mile Delivery sistemindeki drone yöntemlerini ve uygulamalarını ele almaktadır. Bu tez, Amazon Prime yayınında drone larını Ankara'daki Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT)'ndaki dağıtım sistemine entegre edilmesi konusunda gerçek dünyadan bir vaka olarak sunmayı ve drone'ların Son Mil Teslimatındaki dağıtımının verimliliğini araştırarak bir çözüm sunmayı hedeflemektedir. Depo yeri ve maksimum kapsama alanı için gereken drone sayısına karar vermek, Drone ve depolara talep oluşturmak için Drone'larla Maksimum Kapsama Tesis Yer Seçim Problemi (DMKTYSP) modeli uygulanmıştır. Drone Teslimat Sistemi, modelin uygulanmasıyla müşterilerin taleplerinin minimum sürede maksimum alanı kapsayarak temin edilmesini sağlayacaktır. Son olarak Gezgin Satıcı Problemi (TSP) yöntemi ile kamyon teslim sistemi karşılaştırılarak bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Logistics and cargo companies have been seeking ways and methods to minimize delivery times. Drones are used as a contemporary solution for these issues. Many of the most recent studies show methods and applications of the Drone delivery system in the Last Mile Delivery. In this thesis a real-world case of integrating Amazon's Prime Air drones into the Turkish National Postal Service (PTT) delivery system in Ankara Province will be presented and solved to explore the efficiency of deploying drones to the last mile delivery for Light Cargo Delivering System. Deciding on the depot location and number of drones needed for maximum coverage, as well as assigning drones and demands to depots, all will be accomplished by applying the Maximum Coverage Facility Location Problem with Drones (MCFLPD) model. The application of the model will provide a drone delivery system with maximum demand coverage and minimum time of service to all customers. Lastly, a comparison with truck delivery system using Traveling Salesman Problem (TSP) is presented for the evaluation.