Kahvecilik nesillerinin özellikleri üzerine bir araştırma
A study on the characteristics of the coffee generations
- Tez No: 651300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ZENCİR ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kahve tarih boyunca her zaman önemli bir içecek olmuştur. Sadece ürün olarak değil, aynı zamanda temsil ettiği değerler ve sosyalleşme aracı olması bakımından içecekler arasında farklı bir yere sahiptir. Ürün olarak kahvenin kendisi kadar satışının yapıldığı işletmeler de farklı misyonları temsil eden mekânlar olmuştur. Bir işletme olarak kahveciler, küreselleşme ile beraber ortaya çıkan üretim ve tüketim koşullarına ayak uydurmak amacıyla zaman içerisinde değişimlere uğramıştır. Yaşanan bu değişimler, zaman içerisinde kahveciliğin farklı nesiller olarak adlandırılmasına neden olmuştur. Ancak bahsi geçen bu nesillerin tam olarak hangi boyutlarla temsil edildiği literatürden anlaşılamadığı gibi konuya ilişkin çalışmalara da rastlanmamıştır. Bu noktadan hareketle bu çalışmanın temel amacı kahvecilik nesillerinin belli boyutlar çerçevesinde inceleyerek özelliklerini belirlemek ve tanımını yapmaktır. Böylece gerek günlük hayatta bahsi geçen gerekse literatürde araştırılan kahve işletmelerinin belli boyutlar çerçevesinde tanımlanması ve sınıflandırılması mümkün olacaktır. Araştırma amacı doğrultusunda nitel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kahve hakkında uzman 14 kişi ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda, katılımcılardan elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Tema ve kodlar oluşturulduktan sonra, bulgular kısmında her tema katılımcılardan alıntılara yer verilerek yorumlanmıştır. Sonuç olarak; kahvecilik nesillerinin müşteri profili, kuruluş yeri seçimi, personel profili gibi ayırt edici özelliklerini içeren bir tablo elde edilmiştir. Kahvecilik nesillerinin tanımları yapılırken, satılan ürünlerin birinci nesil haricinde bir sınıflandırmaya tabii tutulamayacağı ve yaygın olarak tüketildikleri dönemler olarak nitelendirilebileceği sonucuna varılmıştır. Üçüncü nesil kahvecilerin şehrin mutenalaşmış bölgelerinde yer alması ile maddi kaygılar doğrultusunda hareket ettiği çarpıcı sonuçlardan biridir. Özellikle üçüncü nesil kahveci müşterilerinin gelir durumu ve farklı deneyim arayışı içinde olması dikkati çeken diğer bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
Coffee has always been an important drink throughout history. It has a different place among beverages not only as a product but also in terms of the values it represents and being a means of socialization. Businesses establishments where coffee is sold as much as the product itself are also venues representing different missions. As a business, coffeemakers have undergone changes over time to keep up with the production and consumption conditions that have emerged with globalization. These changes, which are occured, have led coffeemaker to be called different generations over time. However, it is not understood from the literature how exactly these generations are represented, and there are no studies on the subject. Based on this point, the main purpose of this study is to examine the coffeemaker generations within the framework of certain dimensions and to identify and define their characteristics.Thus, it will be possible to define and classify the coffee establishments mentioned in the daily life or researched in the literature within the framework of certain dimensions. A qualitative research was carried out for the purpose according to of the research. In the study, 14 people, who were experts on coffee, were interviewed. As a result of the interviews, the data obtained from the participants were subjected to content analysis. After the themes and codes were created, each theme was interpreted by including quotations from the participants in the findings section. As a result (Consequently); a table containing the distinguishing features of coffeemaker generations such as customer profile, establishment location selection, personnel profile was obtained.While defining the generations of coffeemaker, it was concluded that the products could not be classified except for the first generation and that they can be described as the periods when they are widely consumed. It is one of the striking results that the third generation coffeemaker shops are located in the gentrified parts of the city and act in line with financial concerns.Another remarkable result is the fact that the third generation coffeemaker shop customers are in search of income and different experiences.