The exploration of the role of mentalization on the relationship between narcissistic traits and psychosomatic complaints in late adolescence
Geç ergenlikte narsisistik özellikler ve psikosomatik şikayetler arasındaki ilişkide zihinselleştirmenin rolünün araştırılması
  1. Tez No: 651525
  2. Yazar: YASİN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÖÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ergenlik, insan gelişiminde çok önemli bir aşamadır. Bununla birlikte, geç ergenlik döneminin sorunları Türkiye'de az çalışılmış bir alandır. Somatizasyon sorunları olan ergenler, okullarında ve günlük yaşamlarında çeşitli sorunlar yaşayabilirler. Narsisizm ve zihinselleştirme, geç ergenlerde bedenselleştirme problemlerini anlamak için iki kritik boyuttur. Her biri literatürde teorik olarak tartışılmış ve ampirik olarak araştırılmıştır. Bununla birlikte, narsisizm, zihinselleştirme ve somatizasyon sorunları arasındaki ilişkileri inceleyen sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmanın temel amacı, zihinselleştirme kapasitesindeki yetersizliklerin geç ergenlik dönemindeki kırılgan narsisizm özellikleri ile psikosomatik şikayetler ilişkisindeki olası rolünü anlamaktı. İkinci amaç ise somatizasyonun yordayıcılarını keşfetmekti. Çalışmanın katılımcıları 495 geç ergenden oluşmakta olup, bu katılımcılara uygun örnekleme yöntemi ve çevrimiçi anket yoluyla ulaşılmıştır. Araştırmada sırasıyla bilgilendirilmiş onam formu, Somatizasyon Ölçeği (SS), Beş Faktör Narsisizm Ölçeği Kısa Formu (FFNI-SF) ve Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği (RFQ-54) ve demografik bilgi formu verilmiştir. Çalışmanın sonuçları geç ergenlerde kırılgan narsisizmin somatizasyonun bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kırılgan narsisizm ile somatizasyon arasındaki ilişkiye, zihinselleştirme kapasitesindeki bir yetersizliğin, daha spesifik olarak“belirsizliğin”(hipomentalizasyon) kısmi aracılık ettiği bulunmuştur. İleri analizler annenin somatik şikayetlerinin, algılanan travma tarihçesinin ve genç yaşta olmanın somatizasyonun diğer yordayıcıları olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın sonuçları geç ergenlerde somatizasyon sorunlarının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir ve ilgili müdahale programlarını geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a crucial stage in human development. The problems of late adolescence, however, are understudied in Turkey. Adolescents with somatization problems might experience various issues in their school and daily lives. The narcissism and mentalization are two critical dimensions of somatization problems in late adolescents. Each of them was theoretically discussed and empirically investigated in the literature. There are, however, limited studies that examined the associations between narcissism, mentalization, and somatization problems. The main aim of this study was to understand the possible role of mentalization deficits on the link between vulnerable narcissistic traits and psychosomatic complaints in the late adolescence. The second aim was to explore the predictors of somatization. The participants of this study consisted of 495 late adolescents, and they were reached via an online survey, through convenient sampling method. In the survey, the informed consent form, the Somatization Scale (SS), the Short Form of the Five-Factor Narcissism Inventory (FFNI-SF), the Reflective Functioning Questionnaire (RFQ-54), and demographic information form were given respectively. The results of the study showed that vulnerable narcissism was a predictor of somatization in late adolescents. It was also found that the association between vulnerable narcissism and somatization was partially mediated by mentalization deficit, more specifically by hypomentalization. Further analyses revealed that somatic complaints of the mother, perceived trauma history, and younger age are other predictors of somatization. The results of this study might help further understanding of somatization problems and might advance relevant intervention programs for late adolescents.