İnciraltı'ndaki küçük ölçekli balıkçılık yapısının değerlendirilmesi (İzmir körfezi, Ege denizi)
The evaluation of the small scale fishing structure in Inciralti (Izmir bay, Aegean sea)
- Tez No: 651609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada İzmir Körfezi (Ege Denizi) içerisinde yer alan ve çoğunlukla küçük ölçekli balıkçılığın yapıldığı İnciraltı'ndaki balıkçıların sosyo-demografik özellikleri, balıkçı teknelerinin yapısal özellikleri, kullanılan av araçlarının teknik özellikleri ve birim çabaya düşen av miktarını belirlemek amaçlanmıştır. Bölgedeki balıkçıların tercih ettiği av sahaların belirlenerek coğrafi bilgi sistemi ile gösterimi de çalışma içerisinde yer almaktadır. Bu kapsamda yöre balıkçıları ile anket çalışması gerçekleştirilerek, av kayıtları ve av yaptıkları yerlerin coğrafik bilgileri alınmıştır. Çalışmada elde edilen veriler, MS-Visio ve QuantumGIS 3.14 programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, balıkçıların %67'sinin ilkokul mezunu olduğu, %56'sının 50- 69 yaş aralığında olduğu tespit edilmiştir. En yüksek CPUE değeri Kış mevsiminde ortalama 484,8±194,1 kg/1000 m ve en yüksek hedef tür ağırlığı 1620,5 kg olarak yaz mevsiminde, Fanyalı alamana ağı ile yakalandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the socio-demographic characteristics of the fishermen who are mostly the part of the small-scale fishery in Izmir Bay (Aegean Sea), the structural features of the fishing vessels, technical features of the fishing gears, and the catch per unit effort. It is also within the scope of the study to determine the fishing areas preferred by the fishermen in the region. In this context, surveys were conducted with local fishermen to obtain catch records and geographical information of the places where the fishing activities occupying. The data obtained from the survey studies were evaluated using MS-Visio and QuantumGIS 3.14 programs. According to the results of the study, it was determined that 67% of the fishermen were primary school graduates and 56% were between the ages of 50-69. Also, It was determined that the highest CPUE value was 484.8 ± 194.1 kg/1000 m in the winter season and the highest target species weight was determined as 1620.5 kg in the summer season, with the trammel net.