Öğrencilerin ortaokul genel akademik başarıları ile lise akademik başarılarının karşılaştırılması
- Tez No: 7756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Araştırma, liseden mezun olmuş öğrencilerin, ortaokul Türk çe, Matematik, Fen Bilgisi dersleri akademik başarıları ile lise birinci, ikinci, üçüncü sınıfları ma tema tik, fizik, kim ya, biyoloji, edebiyat dersleri akademik başarıları arasın da nasıl bir ilişki olduğunu belirlemek amacı ile yapılmış tır» Araştırma, ortaokul ve liseyi aynı okulda okuyup, sı nıf tekrar etmeden 1986-1987 öğretim yılında, Ankara ili sınırlarındaki Mustafa Kemal Lisesi, İncirli Lisesi ve Gü ven Liselerinden mezun olan 100 öğrenci üzerinde yürütül müştür, öğrencilerin ortaokul ile lise birinci sınıf akademik başarıları arasındaki ilişki Pearson momentler çarpımı ko relasyon katsayısı ile hesaplanmıştır. Gene öğrencilerin ortaokul ile lise ikinci sınıf akademik başarıları arasın daki ilişki üç değişkenli kısmi korelasyon katsayısı ile ve öğrencilerin ortaokul ile lise üçüncü sınıf akademik ba şarıları arasındaki ilişki dört değişkenli kısmî korelas yon katsayısıyla hesaplanmıştır» öğrencilerin ortaokul ile lise akademik başarıları arasındaki ilişkilerin manidarlı- ğını test etmek için“t”testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre: 1» Fen kolu öğrencilerinin ortaokul ile lise birinci ve ikinci sınıf akademik başarıları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır» Fakat öğrencilerin ortaokul ile lise üçüncü sınıf matematik dersleri akademik başarıları arasın da anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 2. Fen kolu öğrencilerinin ortaokul fen bilgisi ders leri ile lise birinci ve üçüncü sınıf fizik, lise birinci ve ikinci sınıf kimya ve lise birinci sınıf biyoloji ders leri akademik başarıları arasında anlamlı bir ilişki sap tanmıştır. Fakat, öğrencilerin ortaokul fen bilgisi ders-IX leri ile lise ikinci sınıf fizik ve biyoloji/ lise üçüncü sınıf kimya dersleri akademik başarıları arasında ki iliş ki anlamlı bulunamamıştır. 3. Edebiyat kolu öğrencilerinin ortaokul ile lise bi rinci, ikinci ve üçüncü sınıf matematik dersleri akademik başarıları arasındaki ilişki anlamlı bulunamamıştır» 4, Edebiyat kolu öğrencilerinin ortaokul Türkçe ders leri ile lise birinci sınıf edebiyat dersleri akademik ba şarıları arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Fakat, öğ rencilerin ortaokul ile lise ikinci ve üçüncü sınıf edebi yat dersleri akademik başarıları arasındaki ilişki anlamlı çıkmamıştır. Bu konuda yapılacak yeni bir araştırmada araştırmacı ların özellikle (1) birbirlerine yakın dersler arasında bilgilerin geçişi ve birbirlerine yardımıyla (2) öğrenci lerin bu derslerdeki hazır bulunuşluk düzeylerini öğretim yılı başında gözönünde tutmaları önemle tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research was to determine the relationship between the academic successes of Turkish, mathematics and science courses in the secondary school and matematics, physics, chemistry, biology and literature courses at the ninth, tenth and eleventh grade students in high school» The research has been carried on the 100 students who graduated from the same secondary and high schools and also had directly passed their classes and graduated from Mustafa Kemal, İncirli and Güven high school in 1986-1987 academic' year in Ankara, The Pearson1 s Product Moment Correlation Coefficient was used to find out the relationships between the academic the successes of the secondary school students and the ninth grade students in high school. Three-Variable Partial Correlation Coefficient was used to find out the relationships between the academic successes of the secondary school students and the tenth grade students 'in the high school * And also, Four-Variable Partial Correlation Coefficient was used to find out the relationships between the academic successes of the secondary school students and the eleventh grade students in the high school,“'t ”test was used In this study to test the significance of correlation coefficients between the academic achievements of secondary school students and the ninth, tenth and eleventh grade achievement levels in the high school. The findings of the research could be summarized as follow. 1. There has been found a significant relationships between the achievement in the matematics in the secondary school and the ninth and tenth grade in the high school. But there has not been found a significant relationship between the secondary school students and the eleventh iiiIV grade students in the high school in terms of their achievements in mathematics at that levels. 2. However t there has been found a significant relationship between the achievement in science in- the secondary school and the achievement in physics at the ninth and eleventh grade chemistry at the ninth ant tenth, biology at the ninth grade levels in the high school. But? there has not been found a significant relationship between the achievement in science classes in the secondary school and the achievement in physics, biology at the tenth grade students and chemistry at the eleventh grade in the high school. 3. On the other hand; there has not been found a significant relationship between the achievement in mathematics in the secondary school and the ninth, tenth and eleventh grades in the high school. 4. And also/ there has been found a significant relationship between the achievement in Turkish courses in the secondary school and the achievement in the literature at the ninth grade level in the high school. But, there has not been found a significant relationship between the achievement in Turkish in the secondary school and the achievement in literature at tenth and eleventh grades in the high school. A ecording to the results of this study, it would have been suggested that a new research could be undertaken (1) to find out the contributious and/or transferibility of knowledge from one subject to another and (2) to consider students1 readiness in the close subjects at the begining of the academic years.