Hızlı katılaştırılmış Al-7075 alaşımının mikroyapı ve mekanik özelliklerine Nb katkısının etkileri
Effects of Nb addition on the microstructure and mechanical properties of rapidly solidified Al-7075 alloy
  1. Tez No: 651619
  2. Yazar: ADEM KUPÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada hızlı katılaştırılmış Al- 7075 alaşımına ağırlıkça %1 ve 2 Nb katkısı yapılmış daha sonra yapılan katkıların alaşımın mikroyapı ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. İngot alaşımlar indüksiyon ergitme yöntemi ile hazırlanmış olup homojen bir karışım elde etmek amacıyla erğitme işlemi her bir numune için en az 3 kez tekrarlanmıştır. Hızlı katılaştırma işlemleri atmosfer ortamında, 25 m/s disk devir hızında ve 20 cm çaplı prinç bir diske sahip eriyik eğirme (melt spinner) cihazı vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Hızlı katılaştırma esnasında püskürtme gazı olarak argon gazı kullanılmış ve püskürtme basıncı 500 mbar olarak uygulanmıştır. Numunelerin mikroyapıları X-ışını difraktometresi (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımıyla incelenmiştir. Mekanik özelliklerin tespiti ise çekme deneyleri ve mikrosertlik ölçümleri ile yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki; Yapılan Nb katkıları genel olarak hem α- Al fazlarının hem de ikincil fazların boyutlarının küçülmesine neden olmuştur. Benzer şekilde Nb katkısı ile birlikte hem mikrosertlik hem de elastiklik modülü değerlerinin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1 and 2% Nb additives by weight were made to the rapidly solidified Al-7075 alloy and the effects of later additives on the microstructure and mechanical properties of the alloy were investigated. Ingot alloys were prepared by induction melting method and the melting process was repeated at least 3 times for each sample in order to obtain a homogeneous mixture. Rapid solidification processes were carried out in atmospheric environment by means of a melt spinner device with a disk rotation speed of 25 m / s and a brass disk with 20 cm diameter. During the rapid solidification, argon gas was used as the spraying gas and the spray pressure was applied as 500mbar. The microstructures of the samples were examined with the help of X-ray diffractometer (XRD) and scanning electron microscope (SEM). Mechanical properties were determined by tensile tests and microhardness measurements. The results obtained showed that; The Nb additions generally caused the size of both α-Al phases and secondary phases to decrease. Similarly, it was observed that both microhardness and elastic modulus values increased with Nb contribution.