The effect of perceptual fluency on accurate, false and predicted memory performance
Görsel kanallardaki algısal bozuklukların doğru, sahte ve tahmin edilen belleğe etkisi
  1. Tez No: 651636
  2. Yazar: EZGİ MELİSA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRİ BESKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Anılarımız yaşadıklarımızın tam kopyası olarak çağrılmazlar ve yanlış bilgiler içerebilirler. Çalışmalar insanların olay sonrası maruz kalınan yanlış bilgilerden ve algısal akıcılık bozukluklarından dolayı sahte anı çağırmaya daha açık hale geldiklerini göstermiştir. Uyaranın görsel akıcılığı bellek hatalarının artmasına sebep olan faktörlerden biri olabilir. Bir başka deyişle, eğer katılımcılar bir olayı akıcı bir şekilde göremezlerse onların ikinci bilgiyi belleklerine entegre etme ihtimalleri artabilir. Ayrıca, katılımcıların kodlama süreçlerinde olayı ne kadar akıcı, ve kolay algıladıkları onların bu olay hakkındaki bellek yargılarını etkileyebilir. Güncel çalışma görsel akıcılığın gerçek, sahte ve bellek tahmini süreçlerine etkisini araştırmayı hedeflemektedir. Üç çalışma setinde katılımcılara bozulmamış (akıcı) ve maskelenmiş (akıcı olmayan) resimler aracılığıyla sekiz öykü sunulmuştur. Olay sonrası yanlış bilgi manipülasyonu kapsamında katılımcılara bu sekiz öyküdeki on iki detay değiştirilerek öyküler yeniden sunulmuştur. Gerçek ve sahte anılar; doğru, yanlış ve alakasız seçeneklerden oluşan üç şıklı tanıma belleği testiyle ölçülmüştür. Bunlara ek olarak, 1. deneyde katılımcılardan öykülerin detaylarıyla ilgili bellek tahminlerini 0'dan 100'e kadar olacak şekilde belirtmeleri istenmiştir. Bellek yargısı bildirmenin etkisini kontrol etmek amacıyla 2. ve 3. deneylerde bellek yargısı toplanmamıştır. Ayrıca, 3. deneyde tahmin edilerek verilen cevapların etkisi kontrol edilmiştir. Bu 3 deney setinde bellek tahminleri ve gerçek bellek performansı arasında tutarlılık bulunmuştur. Bir başka deyişle, katılımcılar akıcı olmayan uyaranlar için düşük bellek performansı tahmin etmişler ve bu uyaranları daha az hatırlamışlardır. Ayrıca, katılımcılar yanlış seçenekleri alakasız olan şıkka kıyasla daha fazla seçmişlerdir. Bu durum yanlış bilgi manipülasyonunun sahte anı oluşturduğunu göstermektedir. Tahmin edilen ve gerçek bellek performanslarının sonuçlarının aksine, akıcı ve akıcı olmayan sunumlar arasındaki fark sahte anılarda görülmemiştir. Şöyle ki, katılımcıların sahte anıları akıcı ve akıcı olmadan sunulan uyaranlar için benzer oranlardadır. Bu sonuçlar literatürdeki sahte anı ve algısal akıcılık literatürü ile paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The retrieval of memories does not reflect the exact copy of the original event and may include false information. Studies show that people become more susceptible to false memories due to post-event misinformation. One factor that might make the retrieval of the original event more problematic is the perceptual fluency of the information. If participants cannot clearly see the event, they might have an increased potential to integrate more false memories from the post-event knowledge. Finally, participants' predictions during encoding about how they will remember the original event might change, depending on the perceptual fluency, ease, and clarity of experiencing the original event. The current study aimed to examine the effects of perceptual fluency on accurate, false, and predicted memories. In three sets of experiments, participants were presented with picture stories, either in a fluent or disfluent form in a within-subjects design in the encoding phase. In the post-event misinformation phase, participants saw all the stories that they saw in the encoding phase again in a fluent format, with some of the details changed. At the test phase, participants' actual and false memories were measured through a forced-choice recognition test with three-choices: correct, misinformation, and foil. In Experiment 1, participants were also asked to rate their future memory performance through Judgments of Learning (JOLs). In Experiments 2 and 3, JOLs were not collected to control JOLs' reactivity. Additionally, in Experiment 3, the possible effect of guess responses was controlled. The results of three experiments revealed that there was a consistency between predicted and actual memory for the disfluent items: participants' JOLs and memory performances were lower for the disfluent images than the fluent images. Participants showed a tendency to choose misinformation over the unrelated choice (i.e., foil), indicating that the misinformation manipulation increased the susceptibility to false memory. Contrary to predicted and actual memory, the disfluent or fluent presentation did not make any significant difference in the rate of false memories (susceptibility to misinformation). The results were in line with the perceptual fluency hypothesis and false memory literature.