İş özelliği modeli ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması ve hemşirelerde algılanan örgütsel destek ile iş performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Adaptation of job characteristics model scale in Turkish and determination of relation between perceived organizational support and job performance of nurses
- Tez No: 651676
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Araştırma, Hackman ve Oldham (1974) tarafından geliştirilen İş Özellikleri Ölçeği'nin Türkçe uyarlanmasını yapmak ve hemşirelerin iş özellikleri ile algıladıkları örgütsel desteğin iş performansıyla ilişkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Metodolojik, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırma, İstanbul ilinde dört hastanede gönüllü esasıyla 359 hemşireden alınan verilerle yapılmıştır. Ölçek uyarlama ve uygulama aşaması, aynı örneklemde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Kişisel ve Mesleki Özellikler Bilgi Formu, İş Özellikleri Ölçeği (İÖÖ), Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği (AÖDÖ) ve İş Performansı Ölçeği (İPÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde, NCSS 2007 programı kullanılmıştır. Uyarlama çalışmasında, dil ve kapsam geçerliliği, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör; test-tekrar test, Cronbach alfa iç tutarlılık analizleri; uyarlamadan sonra tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve psikometrik analizler yapılmıştır. İÖÖ, 15 madde, 5 alt boyuttan (görev önemi, görev kimliği, beceri çeşitliliği, geri bildirim ve otonomi) oluşmaktadır. Kapsam geçerliliğini sağladığı (KGİ=0,96); faktör analizleri iyi uyumlu (KMO=0,787); genel olarak madde uyumları iyi ya da mükemmel; iç tutarlılık değerleri oldukça güvenilir bulunmuştur (0,60 ≤α
Özet (Çeviri)
The research was performed in order to adapt the Job Diagnostic Scale in Turkish which was developed by Hackman & Oldham (1974), and to examine the relation between job diagnostic and perception regarding the job diagnostics and their job performance. This methodological, descriptive and relation regression research was performed in Istanbul province (N=359). Personal and Occupational Diagnostic Information Form, Job Diagnostic Scale (JDS), Perceived Organizational Support Scale (POSS) and Job Performance Scales (JPS) are used as data collection tools. JDS consists of 5 sub-dimensions (job description, job ID, skill variety, feedback and autonomy). It was found that the content validity was satisfied; factor analysis were well complied; in general the suitability of articles were found good or excellent; the internal consistency values were found as reliable (0,60 ≤α