Turizmin yerel halk üzerine sosyo-kültürel etkileri: Şirince köyü örneği
Socio-cultural impacts of tourism on local people: Şirince village
  1. Tez No: 651900
  2. Yazar: NESLİHAN BAHAR BAŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Turizm, tüm dünyada geçmişten günümüze her dönemde önemli sektörlerden biri olmasının yanı sıra gün geçtikçe gelişen ve büyüyen bir sektör özelliği de taşımaktadır. Gelişen teknoloji, iş saatlerindeki esneklik, boş zamanın artması gibi sebeplerden dolayı insanlar artık geçmişe oranla daha fazla turizm hareketinin içerisinde bulunmaktadır. Bu da turizmin oldukça yaygınlaşmasını ve daha da önemli bir sektör haline gelmesini beraberinde getirmektedir. İnsanların turizme katılması, her yıl milyonlarca turiste neden olmaktadır. Turizm endüstrisi ülkeler için önemli ekonomik kaynakların başında gelmektedir. Turizmin bu açıdan önemli bir noktada bulunması, ülkelerin daha fazla turizme yatırım yapmasını da sağlamaktadır. Kitlesel bir hareket özelliğinin bulunmasından dolayı oldukça fazla etkileşim sağlamaktadır. Toplumların birbirleri ile etkileşim halinde bulunması, bazı etkileri de ortaya çıkarmaktadır. Turizmin, çevresel, ekonomik, sosyal ve sosyo-kültürel etkileri bulunmaktadır. Bu etkiler olumlu ve olumsuz sonuçlar getirmektedir. Sosyo-kültürel etki, toplumları gelenek-göreneklerden yaşam tarzına kadar birçok yönden etkiler. Özellikle turizm ile iç içe bulunan yerel halk, turistlerin etkisinde kalmaktadır. Yaşam tarzlarını, gelenek-göreneklerini ve kültürlerini etkisi altına almaktadır. Az gelişmiş toplumlarda yerel halk bu etkilerden fazla etkilenir. Bunun nedeni turist ile yerel halk arasındaki farklılıkların fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Gelişmiş toplumlarda yerel halk ve turist arasındaki hayat standardındaki farklar az olduğundan, etkilenme oranı da daha az olabilmektedir. Bu tezin amacı; İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı olan ve turizm ile oldukça ön planda bulunan Şirince Köyü'nde yaşayan yerel halkın turizmin sosyo-kültürel etkilerinden ne kadar etkilendiğini incelemeye yöneliktir. Bu amaca yönelik yapılan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Şirince Köyü'nde turizm ele alınmıştır. Şirince Köyü'nün tarihsel gelişimi, turizmin gelişmesi ve ilerlemesi, turizm endüstrisi, turizm alanında yapılan çalışmalar ve turizm alanları incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde; turizmin sosyo-kültürel etkileri ele alınarak, turizm kavramı, önemi, etkileri ve sosyo-kültürel etkileri incelenmiştir. Son olarak araştırmanın üçüncü bölümünde ise Şirince Köyü'nde turizmin sosyo-kültürel etkileri ele alınmıştır. Bunun için beşli Likert ölçekten oluşan bir anket ile katılımcıların (yerel halk) düşüncelerinden ve gözlemlerinden, yerel halk ile birebir görüşülerek bilgi edinilmiştir. Şirince Köyü'ndeki yerel halka 309 adet anket uygulanmış ve anket sonuçları analiz edilmiştir. Şirince Köyü'nde turizmin yerel halk üzerinde sosyo-kültürel etkilerine yönelik herhangi bir araştırma yapılmamış olup bu araştırma ile literatürdeki eksikliğin giderilmesi ve yapılacak olan araştırmalara ışık tutması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the most important sectors in the world from the past to the present, it is a sector that develops and grows day by day. Due to the developing technology, flexibility in working hours, and the increase in free time, people are now in the tourism movement more than ever. Thanks to tourism became more widespread and more important of a sector. People's participation in tourism creates millions of tourists every year. The tourism industry is one of the most important economic resources for countries. Being at an important point tourism also enables countries to invest more in tourism. It provides a lot of interaction due to its massive movement feature. The interaction of societies with each other also reveals some impacts. Tourism has environmental, economic, social and socio-cultural impacts. These impacts have bring positive and negative results. Socio-cultural influence affects societies in many ways, from customs-traditions to lifestyle. Especially local people, who are intertwined with tourism, are under the influence of tourists. It influences lifestyles, traditions and cultures. In less developed societies, local people are more affected by these effects. This is due to the big differences between tourists and local people. Since the difference of the standard of living between local people and tourists in developed societies is little, the rate of exposure may be less. The aim of this thesis is to examine; It aims to examine how the local people in Şirince, which is village connected to the Selçuk, district of İzmir, and is the forefront with tourism, are affected by the socio-cultural effects of tourism. The study for this purpose consists of three parts. In the first part; Tourism has been discussed in Şirince. Historical development of Şirince, development and progress of tourism, tourism industry, studies in the field of tourism and tourism areas have been examined. In the second part of the research; By considering the socio-cultural impacts of tourism, the concept of tourism, its importance, impacts and socio-cultural impacts have been examined. Finally, in the third part of the research, the socio-cultural impacts of tourism in Şirince are discussed. For this purpose, information was obtained from the opinions and observations of the participants (local people) through a questionnaire consisting of a five-point Likert scale, by interviewing the local people face to face. 309 surveys were applied to the local people in Şirince and the survey results were analyzed. No research has been conducted on the socio-cultural impacts of tourism on local people in Şirince, and it is aim is to eliminate the deficiencies in the literature and is to shed light on the researches to be done with this research.