İşletmelerde iç kontrol sisteminin kurulması ve etkinliğinin arttırılması için öneriler
Suggestions for establishment of internal control system in enterprises and increasing its effectiveness
  1. Tez No: 651906
  2. Yazar: EZGİ ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünya genelinde yaşanan iktisadi ve teknolojik gelişmeler, süratle büyüyüp gelişmekte olan rekabet ortamı, işletmelerin kendilerini yeniden yapılandırma konusunda, varlıklarını korumasında, muhtemel hata ve hileleri önlenmesinde güvenilirlik sağlayan mali verilere ve etkin kontrol ortamına ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Firmalar ayakta kalabilmek ve rekabet avantajlarını korumak için, işletme dâhilinde ortaya çıkabilecek iç kontrol sistemlerine ve iç denetim birimlerine başvurmaktadırlar. Söz konusu birimlerin ve bu faaliyetlerin de etkinliğinin denetimi şart olduğundan bağımsız denetim de büyük önem arz etmektedir. Bu noktada firmalar iç kontrol sistemi, iç denetim faaliyetleri ve bağımsız denetime gereken önemi vermeye başlamışlardır. Pek çok ülkede kurumsal firmalar, iç kontrol ve iç denetim sistemini etkin bir şekilde kurmakta ve işletmektedir. Böylece örgüt yapıları güçlenerek, hedeflerine çok daha etkin bir şekilde ulaşabilmektedirler. Kurulan sistem her türlü kayıp, hile gibi olumsuzlukları en aza indirmekte, riski düşürmektedir. Şirket fonksiyonlarının da verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesinde yine iç denetim ve iç kontrolün olumlu etkileri görülmektedir. Çalışmada ilk olarak kontrol ve denetim kavramları açıklamıştır. İç kontrol kavramı ve iç denetim konularına ayrıntılarıyla değinilmiş son olarak işletmelerde etkin bir şekilde işleyecek iç kontrol siteminin özellikleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic and technological developments throughout the world, the rapidly growing and developing competitive environment, have revealed the need for financial data and effective control environment that provide reliability for businesses to restructure themselves, protect their assets, prevent possible mistakes and frauds. Firms apply to internal control systems and internal audit units that may arise within the enterprise in order to survive and maintain their competitive advantage. Independent auditing is also of great importance since the auditing of the said units and the effectiveness of these activities is essential. At this point, companies have started to give the necessary importance to the internal control system, internal audit activities and independent audit. In many countries, corporate firms effectively set up and operate the internal control and internal audit system. Thus, organizational structures become stronger and they can achieve their goals much more effectively. The installed system minimizes all kinds of losses such as loss and cheating and reduces the risk. The positive effects of internal audit and internal control are also observed in the efficient and effective execution of company functions. In the study, he first explained the concepts of control and supervision. The concept of internal control and internal audit are discussed in detail, and finally, the features of the internal control system that will operate effectively in businesses are explained.