Sınıf öğretmenlerinin seçili değişkenlere göre fen ve teknoloji okuryazarlığına yönelik öz yeterlik algılarının araştırılması: Burdur ili örneği
Investigation of self-efficacy perceptions towards science and technology literacy according to selected variables of classroom teachers: Burdur province sample
  1. Tez No: 651968
  2. Yazar: AYŞEN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KARABACAK ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin fen ve teknoloji okuryazarlığına ilişkin öz yeterlilik algılarında seçili değişkenlere göre farklılaşmasına bakılmıştır. Çalışmaya Burdur ili merkez ve köylerde çalışan 216 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgilerin yer aldığı anket formu ve Caymaz (2008) tarafından hazırlanan ölçek kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS 23.0 programından yararlanılarak yapılmıştır. Verilerin normallik dağılımlarına çarpıklık (Skewness) ve basıklık (Kurtosis) katsayılarına göre karar verilmiştir. İki bağımsız grup arasındaki ortalamaların istatistiksel olarak değerlendirilmesinde bağımsız örneklem T Testi (Independent Sample T-Test) kullanılmıştır. İlişkisiz ikiden çok örneklem ortalaması arasındaki farkı ortaya koymak için tek yönlü varyans analizi (One-Way Anova) kullanılmıştır. One-Way Anova testi sonucunda farkın önemli çıkması durumunda post hoc testlerden Dunnett T testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a difference in self-efficacy perceptions of classroom teachers about science and technology literacy according to selected variables. 216 classroom teachers working in central and villages of Burdur province participated in the study. The questionnaire including personal information prepared by the researcher and the scale prepared by Caymaz (2008) are used. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 23.0 program. The normality distributions of the data were determined according to the skewness and kurtosis coefficients. The independent samples T-test was used to evaluate the averages statistically between two independent groups. One-way analysis of variance (One-Way Anova) was used to reveal the difference between two unrelated sample means. In case of significant difference in One-Way Anova test, Dunnett T test was used in post-hoc tests.