Kırgızistan'da yerel demokrasi
Local democracy in the Kyrgyz republic
- Tez No: 651992
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşme sürecinin etkisiyle demokrasi, yönetim anlayışları da değişmektedir. Yönetimde insanı merkeze alan bu süreçte çoğunlukçu-temsilci demokrasi anlayışının yerine çoğulculuğu ve katılımcılığı öngören yeni bir demokrasi anlayışı öne sürülmektedir. Eğitim düzeyi yüksek olan halkın çoğalmaya başlamasıyla insanların kendi hak ve özgürlükleri doğrultusundaki talepleri de artarak yönetimdeki etkisi ağırlaşmaktadır. Küreselleşmenin altında âdemi merkeziyetçiliğe ve katılımcı-çoğulcu demokrasiye doğru giden bir dönüşüm süreci yaşanırken, etkinliği, amaca uygunluğu ve sürdürebilirliği sağlamak için yöneticiler artık halkın görüşünü almak zorundadırlar. Yönetimin 'yerelleşmesi', kararların halka en yakın yönetim birimince alınması gerektiği fikirleri öne sürülürken yerelin yönetilmesi, kalkınmasıyla ilgili konularda merkezi yönetimin işlevselliğinin, etkililiğinin, imkânlarının sınırlı kaldığı, bu konuda çoğulcu-katılımcı demokrasiyle yönetilen, merkeze daha az bağımlı, özerk yerel yönetimlerin daha etkin politikalar yürütebileceği iddia edilmektedir. Bu tezin konusu olan Kırgızistan'da da bağımsızlığın kazanıldığı 1991 yılından beri yerel yönetimleri güçlendirmek için reformlar ve politikalar yürütülmektedir. Küreselleşmenin etkisiyle Kırgızistan'da yavaş bir ilerlemeyle de olsa yerel yönetimlerin güçlenmesi, alt kimliklerin öne çıkması, yani 'yerelleşme', yerel yönetimlerin demokratikleşmesi süreci yaşanmaktadır. Bu tezde bazı temel sorulara cevaplar aranacaktır: Yerel demokrasi bağlamında Kırgızistan'daki durum nasıldır, yerel demokrasinin gelişmesine engel olan ne tür sorunlar vardır? Bu durumun açıklanması, sorunların tespit edilmesi Kırgızistan'daki yerel yönetimlerin demokratikleşme sürecindeki aksaklıkların giderilmesine, gelecekte olabilecek olumsuzlukların önlenmesine, yerel demokrasiyi geliştirme doğrultusundaki amaçlara daha az maliyetle erişilmesine katkıda bulunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Understanding of democracy and management are also changing with the effect of globalization process. In this process that puts people at the center of administration, a new understanding of democracy that envisages pluralism and participation is put forward instead of the majoritarian-representative democracy understanding. With the proliferation of the people with a high level of education, the demands of people for their rights and freedoms increase and their influence in the administration is getting influential more and more. While there is a transformation process is being occurred towards decentralization and participatory-pluralist democracy under globalization managers now must take the opinion of the public to ensure efficiency, fitness for purpose and sustainability. While the ideas about decentralization of the administration and subsidiarity is being put forward, it is claimed that the functionality, effectiveness and opportunities of the central government are limited in matters related to the local administration and development, but autonomous local governments, which are governed by pluralist-participatory democracy and less dependent on the center, are able to implement more effective policies than the central government. Since 1991, when independence was gained in Kyrgyzstan, which is the subject of this thesis, reforms and policies have been carried out to strengthen local governments. With the effect of globalization, the process of strengthening local governments and sub-identities, that is, localization of government and democratization of local governments, is being experienced in Kyrgyzstan, albeit with a slow progress. It will be sought answers to some basic questions in this thesis: What is the situation in Kyrgyzstan in the context of local democracy, what kind of problems prevent the development of local democracy in this country? Clarification of this situation, identifying the problems will contribute to the elimination of the defects in the democratization process of local governments in Kyrgyzstan, to prevent future negativities, and to reach the goals of developing local democracy with less cost.