The influence of Antonin Artaud's theatre of cruelty on selected British plays after 1945
Antonin Artaud'nun vahşet tiyatrosunun 1945 sonrası seçilen İngiliz oyunlarındaki etkisi
  1. Tez No: 652205
  2. Yazar: CEREN ERENLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Antonin Artaud'un Vahşet Tiyatrosu'nun seçilmiş İngiliz oyunları – Bond'un Saved (1965) ve Lear (1971); McDonagh'ın Leenane'nin Güzellik Kraliçesi (1966); Kane's Blasted (1995) - ve Ionesco's Ders oyunu üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Antonin Artaud'un Vahşet Tiyatrosu ve 90'ların Suratına Tiyatrosu (In-Yer-Face Theatre), İngiliz Dramasına yeni bir anlayış getirdi. Doksanlı yıllarda oyun yazarları şiddet ve zulüm dolu oyunlar yazdılar. Bu oyunlarda tüm tabuları yıktılar ve en iğrenç ve şok edici sahneleri kullandılar. Artaud'un tiyatrosundan etkilenen, Sarah Kane, Edward Bond ve McDonagh gibi oyun yazarları vahşeti, umutsuzluğu ve insan yalnızlığını gösteren oyunlar yazdı. Absürd dramanın temsilcisi Eugene Ionesco ise oyunlarında şiddeti alışılmadık tekniği ile kullandı.
Özet (Çeviri)
This study has aimed to analyze the influence of Antonin Artaud's Theatre of Cruelty on selected British plays- Bond's Saved (1965) and Lear (1971); McDonagh's The Beauty Queen of Leenane (1966); Kane's Blasted (1995)- and Ionesco's The Lesson. Antonin Artaud's Theatre of Cruelty and Nineties' In-Yer-Face Theatre brought a new understanding to British Drama. In nineties, the playwrights wrote plays which were full of violence and cruelty. In these plays, they broke all taboos and used the most disgusting and shocking scenes. Influenced by Artaud's theatre, playwrights like Sarah Kane, Edward Bond, McDonagh wrote plays to show cruelty, hopelessness and isolation of humanity. Eugene Ionesco, as a representative of absurd drama, used violence with his unusual technique in his plays.