Aspects of nonrelativistic strong gravity
Relativistik olmayan güçlü yerçekimi
  1. Tez No: 652452
  2. Yazar: EFE HAMAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DIETER VAN DEN BLEEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Genel relativiteye (GR), Newton-Cartan (NC) yerçekimi kuramının sağladığı araçlar kullanılarak ve tekil terimleri de göz önünde bulundurularak ilk mertebe (LO) yüksek ışık hızı açılımı (c) yapılacaktır. Sonuç olarak, difeomorfizmalar altında değişmeyen ilk mertebe denklemler bulunmuştur. Tekil mertebe teriminin U(1) vektör alanı olduğu ve ilk mertebe denklemlerinde kendi oluşturduğu güç alanı altında ortaya çıkışı gösterilecektir. Son olarak ilk mertebe denklemlerinin genel relativitedeki durgun alan denklemlerini tamamen kapladığı ve bu alanın dönüşünü tanımlayan serbestlik derecesinin bu U(1) vektör alanı tarafından sağlandığı gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
We carry out the leading order (LO) large c expansion to GR in the presence of odd powers with the tools provided by Newton-Cartan (NC) gravity. As a result, a set of diffeomorphism invariant LO equations are found. The odd power term is shown to be U(1) vector field that appears in the equations through its field strength. We finally show that the LO equations covers the stationary sector of GR entirely where the rotational degrees of freedom are provided by the U(1) field.