Examining the drivers and the outcomes of customer brand engagement in the social media
Sosyal medyada müşteri marka katılımının itici güçleri ve sonuçlarının incelenmesi
  1. Tez No: 652602
  2. Yazar: İFFET ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Teknolojideki yenilikler ve internetin hızla yükselmesi, bireylerin markalara katılımını değiştirdi. Bu gelişen teknolojilerle, sosyal medya marka etkileşimi için önemli bir alan haline geldi. Bu çalışma marka etkileşimini etkileyen faktörleri ve sonuçları belirlemeyi amaçlamaktadır. Önerilen model, marka güvenilirliği, sosyal medya marka katılımı, sosyal medya marka iletişimi, sosyal medya pazarlama çabaları, sosyal etkileşim ve çevrimiçi etkileşim eğilimi faktörlerinin sosyal medya marka katılımı üzerindeki etkisini göstermektedir. Sosyal medya marka etkileşiminin sonuçları olarak; genel marka değeri, satın alma niyeti ve marka ilişkisi kalitesini ortaya koymaktadır. Genel marka değeri ve satın alma niyetinde marka ilişkisi kalitesi arasındaki ilişkiyi gösterir. Önerilen modelde katılımcılardan sosyal medya sayfasında takip ettikleri markaya göre soruları cevaplamaları istenir. Anket verileri sosyal medyada bir markayı takip eden 203 kişiye dayanmaktadır. Bulgular sonucunda sosyal medya marka katılımını etkileyen tüm faktörlerin etkisini kanıtlamanın yanı sıra, sosyal medya pazarlama çalışmaları içerik tabanlı ve fonksiyon tabanlı olmak üzere iki gruba ayrılır ve iki ayrı faktör adı oluşur. Ayrıca, sosyal medya marka katılımı içselleştirme ve coşkulu etkileşim olarak iki boyuta ayrılır. Bu çalışmada tüm etki faktörlerinin sosyal medya marka katılımının, farklı etki derecelerine sahip içselleştirme ve coşkulu etkileşim boyutlarına göre farklılaştığı görülmektedir. Bu iki farklı boyutun etkileri, toplam marka değeri, satın alma niyeti, marka ilişkisi kalitesi üzerinde de görüntülenir. Son olarak, bu çalışmada genel marka değeri ve satın alma niyetinde marka ilişkisi kalitesi arasındaki ilişkiyi desteklenir.
Özet (Çeviri)
Increasing innovative developments in technology, as well as the rise in the internet world, have changed the way individuals en in brands. All these developments, along with social media, have made it a valuable area where brand engagement takes place. Driving forces affecting brand engagement and results will be presented in this study. The proposed model will examine the impact of brand credibility; social media brand involvement, brand communication in social media, followed by social media marketing efforts, social interactivity, and online interaction propensity. Along with these, the relationship between social brand engagement, overall brand value, intention to buy, and quality of the brand relationship will be evaluated. General brand value and the effects of brand relationship quality on purchase intention will be detailed. It is expected to answer the questions by considering the brands that follow the brand in social media. The survey data is based on 203 people who follow a brand on social media. Along with data analysis and surveys, the social media marketing efforts factor is divided into two dimensions, content, and functıon based. In addition, social media brand engagement is divided into two dimensions as internalization and enthusiastic interaction. All impressive factors of social media brand engagement vary with different degrees of influence to internalization and enthusiastic interaction dimensions. The effects of these two different dimensions are also displayed on the overall brand equity, purchase intention, brand relationship quality. Finally, this study supports the relationship between the overall brand equity and brand relationship quality on purchase intention.